Kreatifsizliği Aşın: Var olan Kreatifinizi Geliştirmenin Yolları

Her kavramda olduğu gibi kreatif için de birden fazla tanım sıralayabiliriz ama kısaca yaratıcılığı olan diye tanımlayabiliriz. Yaratıcılık nedir? sorusuna gelirsekte en sade haliyle cevaplayalım:

Yaratıcılık, bildiğiniz iki şeyi bilmediğiniz bir şekilde birbirine bağlamaktır.’’
Leo Burnett-

Yani işin özüne bakacak olursak yepyeni bir şey var etmek veya olan bir şeyi farklı bir kalıba sokabilmek kreatif süzgecidir diyebiliriz. Kulağa hoş geldiği kadar kolay olmasada hayal gücüne dayalı çalışmaları gerçeğe uyarlayarak bunu başarabilirsiniz.Kreatifsizliği Aşın: Var olan Kreatif Düşünceyi Geliştirmenin Yolları

Kreatif Düşünce Özellikleri

  • Hayal gücünü farklı kullanabilmek
  • Alternatifleri çoğaltmak
  • Alışılmışın dışına çıkabilmek, standarttan uzak olmak
  • Sınırların ötesinde hayaller kurmak
  • Sağ beyni kullanabilmek
  • Hızlı algılamak

Yaratıcı olabilmek için illa yeni bir buluşa ihtiyacınız yoktur. Kreatif, var olan bir şeyin üzerine katarak ve yaratıcı düşünerek bunu kimsenin düşünemediği şekilde hayata geçirmek olarakta açıklanabilir. Gelişen dijital teknolojiler ve yapay zeka teknolojisi günümüzde ve geleceğe daha çok hakim olmasıyla birlikte kreatiflik daha fazla ihtiyaç haline gelmektedir.

Dijital Sahada Yaratıcı Düşünmek

Dijital iş dünyasında en önemli detay kreatif düşünebilmektir. Günümüzde grafik tasarım ve dijital teknolojinin en önemli olduğu bir dönemin içerisindeyiz, yaratıcı fikirlere ihtiyaç duyan pek çok şirket bulunmaktadır. Dijital sahada birçok insan, başarının farklı, parlak fikirlerden geldiğini düşünmektedir. Bu da oldukça doğru bir düşüncedir. Başarıyı yakalamak için farklı ve yepyeni fikirler büyük değer taşımaktadır, bunun oluşabilmesi için de doğru enerjiyi yakalamak gereklidir. Doğru ve pozitif enerjiyle çalışan insanlar kreatif düşünceye daha hızlı erişebilirler. Güvene dayalı iş ilişkileri kurmak ve çalışanların yaratıcılıklarını özgürce kullanabilmeleri için imkan vermek son derece önemlidir. Kreatif düşünce, rahat bir kafa ve güvenli bir ortamda oluşan bir olgudur..

Kreatif Düşünceye Sahip Olabilmek İçin Ne Yapmalı?

Kreatiflik aslında her bireyde doğuştan olan bir yetenektir. Ancak herkes bu eşsiz yeteneğini kullanamayabilir. Aslında bireyler özellikle çocukluk döneminde çok yaratıcıdır. Çocukluk dönemlerinde müzisyen, ressam hatta tasarımcıdır. Çünkü çocukken müdahale edilmeyen özgür bir ruha sahiplerdir. Hayalinde olan her şeyi çocukça resme, müziğe, tasarımlarına aktarırlar. Büyüdükçe dış dünyadan gelen tepkilere aldırış etmeyen, içindeki çocuğu daima dingin tutan bireyler kreatif olabilme yolunda başarıyla ilerler..

 

 

Leave a Reply