Skip to main content
YazılımWeb Tasarım

‘Yapay Zeka’ Kullanımı

By 2 Kasım 2020Mayıs 12th, 2022No Comments

Bu yazıda Veri Bilimi ve Makine Öğrenme konularıyla doğan ve birçok iş modelini değiştiren, bilişimin ilgi odağı olan Yapay Zeka terimini tanıyacağız.. Yapay Zeka Nedir? Nasıl Kullanılır? Web Tasarım Sürecinde Yapay Zekanın Rolü Nedir?yapay zeka

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka; bazı görevleri yerine getirmek için insan zekâsını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre güncellenen, kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelmektedir. Bir diğer ifadeyle makine zekası olarak da adlandırılmaktadır. İnsanlar ve hayvanlar tarafından gösterilen doğal zekanın aksine makineler tarafından gösterilmektedir. Çevresinde olup bitenleri algılayabilen ve sistemin hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşma şansını maksimum seviyeye çıkaran cihaz yapılarından oluşmaktadır. Konuşma diline göre, “yapay zeka” terimi genellikle “öğrenme” ve “problem çözme” gibi insan zihniyle ilişkili “bilişsel” işlevleri taklit eden bilgisayarlar olarak tanımlanmaktadır.

Web Tasarım Sürecinde Rolü Nedir?

Web tasarım sitelerinde sıklıkla karşımıza çıkan yapay zekalar insani iletişim diyaloglarını başarılı bir şekilde sağlamak, farklı dilleri tercüme etmek, oyun sistemlerinde rekabeti sürdürmek gibi görevleri sağlamakla görevlidir. Web tasarım da belirli güncellemeleri ve geri dönüşleri takip ederek insan yükünü hafifletmektedir. İnsan gücünü gerekli kılan süreçleri otomatikleştirip kurumsal performansı ve üretkenliği arttırmaktadır. Hiçbir insanın ulaşamayacağı bir ölçekte veriye ulaşabilmekte ve ulaştığı verileri anlam çerçevesinde oturtabilmektedir.

Web Tasarım da Görevi Nedir?

Web sitelerde yer alan çevrimiçi diyaloglar, ziyaretçi tanıma sistemleri, kullanıcı deneyimine göre değişen özellikler, sesli yanıt sistemleri yapay zekanın etkilerine birer örnektir. Bazı web sitelere girdiğinizde çevrimiçi konuşma baloncuklarıyla karşılaşmışsınızdır, işte bu konuşma baloncukları site ziyaretçilerine canlı destek sağlamaktadır. Karşınızda insan varmış gibi sorduğunuz sorulara mantıklı yanıtlar veren ve başka bir sorunuz olup olmadığını dahi soran bu sistem yapay zekanın ürünüdür.Web sitelerde görme bozukluğu olan kullanıcılar için daha belirgin fontlar sağlamakta yada sesli iletişimi daha güçlü olan kullanıcılar için sesli yanıt özelliğini mümkün kılmaktadır. Yapay zeka web site görünümünü iyileştirmek, arama yeteneklerini geliştirmek, içerikleri daha iyi yönetmek için size güç vermektedir.

Veri Yönetimi Firmalar İçin Neden Önemlidir?

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler