Backlink Nedir?

Backlink, Google ve diğer arama motorları tarafından takip edilen, sitenizin sıralamada öne çıkmasını sağlayan SEO araçlarından birisidir. İnternet sitenizin yayılması ve daha çok görünmesini sağlamaktadır. Gelen link ya da harici link olarak da adlandırılır. Kısacası bir sayfadan başkasına, bir siteden diğer bir siteye giden linklerdir. Site içerisinde verilen iç bağlantılardan çok, diğer siteler tarafından, üçüncü taraf kaynaklardan bizim sitemize gelen linkler backlinkleri oluşturmaktadır. Ücretli veya ücretsiz alınabilir. Arama motorları, backlinklerin hangi yollarla aldığına dikkat edip güvenilir olup olmadığını denetlemektedir.

Güvenilir, kaliteli sitelerden gelen backlinkler sayesinde;

 • Sitenizin otorite değeri artırır.
 • Sıralamalarınız olumlu etkilenir.

 Doğal Backlink Alma Fırsatları

 • Guest Blogging (Konuk Yazarlık)

Başka bir web sitesinde içerik üretmektir. Kendi sektörünü ile ilgili olabilecek bir sitede konuk yazar olarak içerik yazmış olup kendi web sitenize bağlantı alabilirsiniz. Bu sektörde gelen ve doğal yollardan alınan backlink sayesinde otoritenizin artmasına, marka bilinirliğiniz adına olumlu bir adım atmış olacaksınız.

 • Rakiplerinizin Kırık Backlink’leri

Rakiplerinizin 404’e düşen backlinklerini belirleyip rakiplerinize backlink veren bu siteler ile iletişime geçip; verilen sayfanın 404 verdiğini, sizin de benzer sayfalarınızın olduğunu göstererek, bu sitelerden sizin sitenize link vermelerini isteyebilirsiniz.

 • Link Exchange (Link Değişimi)

Link exchange ya da link değişimi, web sitelerinin birbirleriyle yapmış olduğu karşılıklı link alışverişidir. Bir diğer adıyla; anlaştığınız site size backlink verirken, siz de o siteye backlink vermiş olursunuz. Tabi burada aşırıya kaçmamak şartı ile Google’ın gözünde düşüş durumu olmamasına adına önemlidir.

 • Google Alerts

Markanızdan söz eden ancak link vermeyen sayfaları bularak doğal yollardan backlink edinmenin bir diğer yolu da Google Alerts’ten faydalanmaktır. Örnek verecek olursak marka teriminizi belirterek Alerts kurduğunuzda, girmiş olduğunuz kelime tetiklendiği ve Alerts bunu keşfettiğinde Google’dan bir mail almış olursunuz. Hemen site ile iletişime geçip, sitenizi paylaştığı için teşekkür ettiğinizde kullanıcılarada fayda sağlayabilmek için sitenize link verip vermeyeceklerini sorabilirsiniz ve backlink alma şansı yakalamış olursunuz.

Backlink Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Dışarıya fazla link veren sitelerden backlink edinmemelisiniz
 • Güncelliğini daima koruyan sitelerden link almalısınız
 • Görsel olarak kullanıcıların yazılardan ayırt edeceği fontta ve göze hitap eden bağlantılar kullanmalısınız

Site İçi Linkleme İpuçları

Site içi linkleme de birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar; Xpath ve Screaming Frog ve Ahrefs’in sunduğu Link fırsatları. Hangi sayfadan bir anahtar kelimeyi kullanarak hangi sayfaya link verileceğine karar veremiyorsanız eğer, Ahrefs’in sunmuş olduğu Link fırsatları’ndan (Link Opportunities) yararlanabilirsiniz.

Dofollow ve Nofollow Link Kontrolü

Dofollow link, arama motorları tarafından sıralamalara etki eden izlenen tüm linklerdir.

Nofollow link ise arama motorlarında izlenmeyip link verdiğiniz sitenin arama motoru sıralamalarını da etkilemez. 

Dofollow ve Nofollow Nerelerde Kullanılır?

 • Dofollow link, domain rating’i 90’ın üstünde olan sitelerin örneğin; Google, Linkedln, Yahoo, Facebook gibi ilgili sayfalarına link verildiği zaman,
 • Nofollow link, sayfanızın değerini link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engeller. Özellikle Googlebot nofollow ile verilen linkeleri takip etmez PageRank aktarımı yapmaz.

Leave a Reply