Skip to main content

Minimalist Tasarım Anlayışı Nedir?

Hayatımızın her yerinde uygulamaya çalıştığımız ve modern bir yaşam stili olarak benimsediğimiz minimalist tasarım anlayışı etkili bir görsel stilidir. Ağırlıklı olarak: mimari, iç mekan, sanat, grafik, moda ve tasarımın içinde yer almaktadır. Bir binada, nesnede veya yaşam ortamlarında, her şey en yalın haliyle kullanılmaktadır. Sade bir şıklık elde edebilmek adına nötr renkler tercih edilmektedir. Basit ama güzel olanı ortaya çıkarabilmek, zor bir kural olsada bunu başarmak minimalist tasarımın özüdür.

Grafik Tasarım Alanında Minimalist Tasarım Anlayışı

Grafik alanında minimalist tasarım, son kullanıcılarda odaklanma süresinin az olduğunu bilen ve direkt hedef kitleyle iletişime geçmek isteyen tasarımcıların önceliğidir. Unutulmamalıdır ki tasarımda kullanıcılarla görsel iletişim kurma biçimidir. Minimal tasarım anlayışı, 1960 yıllarında minimalizm ile ortaya çıkmıştır ve sadeliği, zarifliği aktarmayı amaç edinmiştir. Adından da anlaşıldığı üzere, minimal objeleri ve zarifliği öne çıkarmaktadır. Mantıklı yapılan minimal tasarımlar ile kullanıcı alışkanlıkları göz önüne alınarak, kolaylıkla hedeflenen aksiyona yönlendirme sağlanabilir.

Karmaşıklıktan uzak, kısa ve öz bir şekilde mesajı alıcıya ulaştıran, nesnenin sadece nesne olduğuna değinen bir yaklaşımdır. Dijital sektöründe özellikle logo, kartvizit, web tasarım, katalog ve reklam afişlerinde önem verilmesi gereken bir akımdır. Yapılan incelemelere göre, kullanıcılar firma logolarında karmaşık ve fazla renk kullanımı olanları detaylı hatırlayamazken, sade ve etkileyici olan logoları net şekilde hatırlayabilmektedir. Öte yandan minimal çizgiler kullanan markaların daha kaliteli olduğu algısıda yüksektir.

minimalist tasarım anlayışıMinimalist Tasarımın İpuçları

  • Sadelikten Gelen Şıklık

Minimalist tasarımın iskeleti olan sadelik, dışardan bir göz için kolay veya basit olarak görünebilmektedir. Ancak sadelikten gelen şıklığın uyumunu yakalamak, tek bir cümlede tüm konuyu ifade etmeye benzer. Bilinenin aksine, sade ve şık bir uyum kolayca elde edilememektedir.

  • Marka Hikayesi İle Eşleşmelidir

Minimal tasarım yalnızca popülaritesi yüksek olduğu için kullanılması doğru değildir. Bazı markaların hikayeleri bu yaklaşımla örtüşmeyebilir. Bu nedenle öncelikle marka hikayesi öğrenilmeli ve hikayeye uygun bir tasarım planı yapılmalıdır.

  • Hedef Kitle İle Uyum Sağlamalıdır

Hedef kitlenin bir markadan beklentisi bu konuda çok önemlidir. Minimalist tasarım her ne kadar şık görünsede, önemli olan hedef kitlenin ne görmek istediğidir.

  • Bütünsel Tasarlanmalıdır

Sadelik ön plandayken, ufak bir hareketlilik veya ışıltı katmak tasarımı daha dikkat çekici kılacaktır. Bu sebeple tasarımcılar, bütünsellik ve denge konusunda iyi bir konsept oturtmalıdır.

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler