Skip to main content
Genel

İnfluencer Marketing Nedir, Nasıl Etki Sağlar?

By 19 Ocak 2021Mart 22nd, 2023No Comments

varlik 1Dijitalin içerisinde sürekli devam eden rekabet yarışında, işletmeler için influencer marketing elmas değerindedir. Bu sebeple bugün sizlere ‘influencer marketing nedir?’ sorusunun yanıtı vereceğimiz bir yazı ile geldik.. Dijital pazarlama stratejileri arasında yer alan influencer marketing temelden ele alınması gereken bir konudur. ‘Influencer’ kelimesi ingilizce anlamıyla ‘etkileyen’ demektir.

 

Influencer Marketing Nedir?

Influencer, insanların yaşam biçimlerini ve alışkanlarını değiştirmekte etkili olan kişilerdir. İçinde olduğumuz Dijital çağda, sosyal medya platformlarında bir güce sahip olan ve yüksek topluluklara seslenebilecek kapasitesi olan kanaat önderleridir. Influencer’lar Kanaat önderi konumuna kendi kendilerine gelememekte, hitap ettikleri kitle ve o kitleden aldıkları güven kendilerini o konuma getirmektedir. Bunlar ünlü bir kişi, fenomen, blogger, youtuber veya instagram kullanıcısı olabilir. Kendilerine özel sahi bir takipçi kitleleri bulunmaktadır ve bu kitle onların deneyimlerine, yorumlarına inanmaktadır. Çevrimiçi internet platformlarında bu kitle onları savunur ve bir marka haline taşır. İnfluencer marketing; Dijital pazarlama da Influencer’lar markalar tarafından seçilmektedir, bu sayede markalar ürünlerini tanıtabilecekleri ve hakkında olumlu yorumlarda bulunarak kitleleri satın alma davranışına yönlendirebilecekleri bir yüz belirleyerek stratejik bir hamlede bulunmaktadırlar. Markalar influencer’lar ile bir pazarlama kampanyası oluşturmaktadır ve gerçek hayat gereksinimlerine ait bir soruna çözüm getirmektedir. Markanın ürün ve servislerini deneyimleyen influencer’lar dürüst bir bakış açısıyla ürünleri tanıtarak yorumlamaktadır. Bu sayede markanın ürünleri olumlayarak değil de, bir soruna çözüm olduğu düşüncesiyle değer kazanmaktadır.

Nasıl Bir Etki Sağlar?

İki Aşamalı iletişim akışı kuramına göre, bireylerin tüketim veya oy verme gibi davranışlarda bulunmadan önce bilirkişilerin, ünlülerin yorumlarına dikkat ettiği gözlemlenmiştir. Kendilerine daima bir öncü isim arayan bireyler, bu öncüleri el feneri gibi görmektedir. Kitleler, bir taraf tutma eğilimi içerisinde ve o tarafı benimseme gereksinimi içerisindedirler. Influencer marketing stratejisinde internet liderlerinin gücünden yararlanılarak, hedef kitle istenilen tüketim davranışını gerçekleştirmeye itilmektedir.

Influncer Marketing, gücünü 3 şekilde almaktadır;

  1. Sosyal medya: Influencer’lar sosyal medya platformları ile milyarlarca kişiye ulaşabilmektedir.
  2. Özgün ve kreatif içerik: Influencer’lar özgün, kreatif ve pazarlama odaklı içerikler üretebilmektedir.
  3. Güven ve samimiyet: Influencer’lar hedef kitlesi ile samimi bir ilişki kurmaktadır; güvene dayalı bir bağ vardır.

 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler