Skip to main content

Stratejik Sosyal Medya Yönetimi: Takipçi Sayısını Patlatan İpuçları

Sosyal medya yönetimi, günümüzde hayat damarlarımızdan biri haline gelen online platformlarda var olabilmenin en etkili yoludur. Bireylere ve işletmelere geniş bir yelpaze sunan, bireylerin kendilerini ifade edebilecekleri, işletmelerin ise marka hikayelerini anlatabilecekleri aktif bir ortamdır.

Hem durağan hem de hareketli paylaşım seçenekleriyle hemen hemen her sektöre hitap eder. İşletmelerin kısa süre içerisinde kitleleriyle interaktif biçimde iletişim kurmasını sağlamasıyla beraber, kendilerini geliştirmelerininde yardımcısıdır. Bu bambaşka evrene giriş yapabilmenin asıl sırrı fark yaratmak ve  görünür olabilmekten geçmektedir.

Sosyal medyada bilirkişi haline gelmek, hedeflenen kitlenin zihninde ilk canlanan isim olmak anlamına gelir. Bu da söylendiği kadar kolay gerçekleşen bir oluşum değildir. Fakat sosyal medya yönetimi etkili stratejiler ve planlamalar sayesinde geri dönüşümleri adeta yağdırabilir. Markalar için her bir etkileşimin altın değerinde olduğu sosyal medya platformları, ancak profesyonel bir ajans desteğiyle sağlanabilir. Peki organik takipçi ve sürekli büyüyen hesaplar için neler yapılması gerekiyor?

sosyal medya yönetimiDeğerli İçerik: Markaların sosyal medya yönetimi hizmeti almalarını gerekli kılan en önemli unsur ‘içerik pazarlaması’ konusudur. Bir paylaşımın viral hale gelebilmesi için öncelikle ‘yıldız’ olması gerekir. Herkese hitap eden, yüzleri güldüren veya düşündüren, hatta karşısına çıkan kullanıcıyı şaşırtan nitelikte içerik üretimi, işin profesyoneli olmakla ilgilidir. Eğlence, bilgi ve kreatif dokunuşların birleşimi, etkileşimi yüksek içerikleri yaratır.

Etkileşim Partisi: Markalar, hedef kitleleriyle etkileşim kurabilmek için öncelikle onları bu karşılıklı iletişime davet edecek ilk adımı atmalıdır. ‘İlk mesaj’ burada her zaman markaların yapması gereken bir ataktır. Soru sormak, anketler paylaşmak, çekilişler düzenlemek gibi etkileşim artıracak ve sonucu kitlenin yaratmasına izin verecek oyunlar düzenlemek mükemmel manzaralar yaratır.

Hikayeler: Sahnede Kısa ve Öz Anlar: Hikayeler, içeriklerinizin arka sahnesinde neler olup bittiğini göstermenin harika bir yoludur. Biraz komik, biraz samimi ve biraz da sürpriz olsun! Kısa videolar ve anlık paylaşımlarla takipçilerinizin ilgisini çekin.

Hashtag Show Time: Hashtag’ler, sosyal medya yönetimi hizmetinin bir parçasıdır. Oldukça geniş kitleleri içerisinde barındıran online platformlar, her yerden ve her zevkten kullanıcıların birbirlerine ulaşabilmelerini kolaylaştırmak adına tıpkı bir ayak izi gibi ‘hashtag’ akımını başlatmıştır. Bunlar arasında en popüler olanları yakalamak ve abartısız kullanmak markaların görünürlüğünü artıracak küçük ama etkili bir yöntemdir.

İşbirlikleri: Sosyal medya yönetimi, markaların kullanıcılara paha biçilemez içeriklerle ve periyodik olarak buluşmalarını sağlayan bir hizmettir. Ancak sosyal medya platformlarında her markanın izlemesi gereken yöntemler başkalaşır. Bazı markalar, influencer dediğimiz, kitlelerin güvenini kazanmış, fikirleri benimsenmiş ve tavsiyeleri kabul edilmiş kişilerle işbirliği kurmalıdır. Bu işbirliği, takipçi sayılarını bir çırpıda artırabilecek ve markaların satışlarını anında ikiye katlayacak altın değerinde bir taktiktir. Unutmamak gerek, bazı danslar vardır ki tek başına yapılmaz..

Verilere Fısıldamak: Sosyal medya platformlarında markaların stratejilerik hamlelerinin doğruluğunu kanıtlayacak en kolay yol ‘istatistik veriler’ olabilir. Markalar, takipçilerine bir galeri inşaa ederken, bunların ne denli dikkat çekici olup olmadığını test etmek amacıyla ilk 1 ay sonunda analizlerini sağlayabilir ve incelemelerin sonunda stratejilerini baştan gözetebilir. Hangi içeriklerin en iyi performansı aldığını ve hangi saatlerde etkileşimin yüksek olduğu gibi konulara bakılabilir.

Teklif Almak İçin: https://www.creodive.com.tr/sosyal-medya-yonetimi/

sosyal medya yönetimi hizmetiSosyal Medya Yönetimi: Senin Favori Platformun Hangisi?

Sosyal medya yönetimi, markaların her biri farklı bir oyunda ve farklı bir yarış içerisindedir. Bu oyunun galibinin kim olacağı ise aslında doğru yerde doğru kitleye ulaşabilecek stratejileri yapmakla orantılıdır. Yanlış planlama, tıpkı uygunsuz bir ortamda uygunsuz bir cümle kullanmaya benzer. Bunu yaşamamak için de mutlaka oyun alanı belirlenmeli ve seyircilerin dikkatini çekebilecek taktiklerle oyuna çıkılmalıdır.

Her markanın içerisinde bulunduğu pazar ve sektör farklılık gösterdiği gibi, sosyal medya yönetimi konusunda almaları gereken hizmette değişkenlik gösterir. Örneğin; Güzellik sektöründe faaliyet veren bir markanın, Instagram ve Tiktok hesaplarını kullanması daha fazla parlamasına yarar sağlarken, eğitim sektöründe faaliyet veren bir markanın Instagram ve YouTube hesaplarında aktif olması daha yararlı olacaktır.

  •  Facebook: Halktan Biri Gibi

Facebook, büyük bir masanın etrafında tüm ailenin buluşması gibi bir his uyandırır. Markalar, geniş kitlelere seslenebilmek ve adeta halktan biri olmak için burada aktif olmayı tercih edebilir. Moda, turizm ve eğlence gibi sektörlerde faaliyet gösteren markalar, bu masadan payını alabilir. Diledikleri içeriklerle kitlelerine değinebilir, sohbet akışı sağlayabilir ve hatta marka hikayelerini paylaşabilir.

  • Instagram: Büyüleme Sanatı

Sosyal medya yönetimi, akıllara öncelikle online platformların göz bebeği olan Instagram’ı getirir. Hemen hemen tüm markaların hedef kitlelerini büyüleyebileceği ve sanatlarını ortaya dökebilecekleri bir görsel galeri sunan bu platform, şahaneler yaratır. Güzellik, yemek ve giyim sektörü gibi birçok farklı sektöre büyüme olanağı sağlar. Her bir fotoğraf, hikaye ve reels paylaşımıyla birlikte erişimler inanılmaz artış gösterir.

Dipnot: hashtag, konum ve müzik kullanımı unutulmamalıdır.

  • ️ Twitter: Mini Dünya

Sosyal medya yönetimi, bazen bir görsel veya video paylaşımından öteye geçerek ‘içeriklerin dansı’ dediğimiz sözcüklerle etkileme sanatıdır. Markalar, kısa ve öz bir yaklaşım dilini kullanarak, buradan tüm trendleri takip edebilir ve günlük olarak nabzı yakalayabilir. Hedef kitleleriyle sık sık iletişim kurması gereken ve daima aktif olması gereken sektörler için olmazsa olmazdır. Örneğin; astrologlar ve medyacılar için tek bir cümlenin ne kadar etkili olacağını görmek oldukça şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir.

  • LinkedIn: İşimiz Ciddiyet

İş dünyasının ciddiyetini ve profesyonelliğini yansıtmak isteyen markalar için LinkedIn adeta bir iş arkadaşı olabilir. Burada var olmak sektördeki gelişmeleri paylaşmanızı, iş dünyasındaki trendleri yakalayabilmenizi ve ağınızı genişletmenizi sağlar. Öte yandan markaların yeni iş anlaşmalarını duyurmaları ve haber kupürlerini yayınlamaları kendi pazarlarında itibarlarını arttıracak taktiklerden biridir.

  • TikTok: Şov Zamanı

Yeni nesil bir dijital medya ajansı veya kendi işini yapan bir birey için TikTok şahane bir oyun pistidir. Burada doğallık, kreatiflik ve mizah üçlüsü bir araya gelerek tıpkı bir ev sıcaklığı ve enerjisi verir. Markalar, daha içten ve samimi bir bağ kurabilmek adına hedef kitlelerine buradan ilgi çekici içeriklerle seslenebilir.

Sonuç olarak, her markanın galip olduğu bir oyun pisti vardır ve hangi platformun en iyisi olduğunu keşfetmek için öncelikle başarıya giden adımları takip etmek gerekir.

Sosyal Medya hesaplarımızdan bizi takip ederek, ajansımız ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Hemen iletişime geçerek, projenizi bizlerle paylaşın ve birlikte dijitalde yükselişe geçelim!

Sosyal Medya Yönetimi: Marka&Kazanç Büyütecek 8 Tüyo

 

https://www.instagram.com/creodive/

https://www.youtube.com/channel/UC2_Ec35UlV4Ok_tBWEO5K6A

https://www.facebook.com/creodive/

https://www.linkedin.com/company/creodive/

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler