Skip to main content

Web Site Tasarımı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Dijital medya sektöründe standart bir web site tasarımcısına kolaylıkla rastlayabilirsiniz. Bireysel hizmet sağlayan web tasarımcılar bulunduğu gibi, ajans çatısı altında ekipçe hizmet sağlayan uzman web tasarımcılarda bulunmaktadır. Bu noktada alışılmışın dışına çıkabilecek, kreatif bir şablon oluşturabilecek, bilgili ve tecrübeli uzmanlarla çalışan bir ajans ile işbirliği içerisine girmek çok daha garantili bir yöntemdir.

Çünkü: web site tasarımı yapım aşaması ve teslim aşaması ardından sürekli güncellenen, hız testleri sağlanan, içerik ve ürün girişleri yapılan ve güvenliği kontrol edilen bir sistemdir. Gerekli işlemler yerine getirilmediği takdirde siteye ziyaretçi çekmek ve site üzerinden satış gerçekleştirmek imkansız hale gelecektir.

Web site tasarımı kullanıcı deneyimi yüksek, yaratıcı bir konsepte sahip ve Google arama motorlarına uygun bir formda hazırlandığında mükemmel bir pazarlama aracı olarak kullanılmaktadır. İster kurumsal ister e-ticaret alt yapısına ihtiyacı olan bir marka olsun, tüm işletmelerin online pazarlamada payını alabilmek için web site tasarımı ihtiyacı vardır.web site tasarımı

Web Site Tasarımı Yapım Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk olarak tasarlanacak olan web site tasarımı detaylarını, potansiyel hedef kitlenin beklentileri üzerinden düşünerek tamamlamak daha doğru bir yol haritası çıkaracaktır. Web sitesi tasarımı hazırlarken bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Bu kriterler; web site işletmenin konumunu belirleyen en önemli mecradır. Markanın dijitaldeki mağazası olan web sitesi, sektördeki rakiplerinden geri planda kalmaması ve vizyon/misyon değerlerini yansıtmalıdır. Bu şekilde müşteri adayları işletmeyle alakalı bilgilere ulaşarak karar verme döneminde etkili bir izlenime sahip olacaktır.
  • Web sitesi tasarımı hazırlarken tasarım ve görsel yerleşimlerinin uyumlu olması, siteyi ziyaret eden kullanıcıların duyularını harekete geçirme konusunda büyük bir önem teşkil etmektedir. Günümüz kullanıcıları ürünün içeriğinden çok dış görüntüsü ile ilgilenmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak satışı sağlanacak ürün ve hizmetlerin algı operasyonunu iyi yönetmek web tasarım ajansı tarafından başarıyla sağlanmalıdır. Gözü doyurmayan hiçbir şey akılda kalıcı bir yer edinemeyecektir, öncelikle görsel iletişimin gücünü kullanarak ardından enformasyonu vurgulamak gerekir.
  • Rakip firmaların neler yaptığı ve hangi hatalarda bulunduğunu dikkate alarak işletmeye özgü stratejiler geliştirilmelidir. Web site tasarımı sürecine geçmeden evvel, müşteri kitlesinin beğenisini kazanmış ve ödüle layık görülmüş tasarım yapıları incelenmelidir. Aynı tasarımı örnek almak profesyonel bir web tasarım ajansı davranışı değildir, tabii ki tasarımın inovatif yönlerini inceleyerek göze hitap edecek bambaşka bir kreatif yaratılmalıdır.
  • Web site tasarımı hazırlarken işletmenin sektörü ile uyumlu renk katalogları seçilmelidir. İşletmenin kurumsal kimliğiyle bağlantılı renklere yer verilmesi de müşterilerin zihninde marka bilinirliği oluşmasını kolaylaştırır. Light design veya dark mode web site tasarımı talep edildiği takdirde Call To Action butonlarında işletmenin renklerine yer verilebilmektedir.
  • Web site tasarımı, arama motorlarında işletmeyi temsil edecek ve ticari başarısını artıracak bir pazarlama kanalı olduğu için %100 SEO uyumlu olmalıdır. SEO uyumlu bir web sitesi, tüm ekranlarda görünür ve tasarım yapısını bozmadan sergilenir. Öte yandan sitede kullanılan sektör bazlı anahtar kelimelere yer verilir ve sitenin açılış hızı optimum seviyelere çıkarılmaktadır. Görseller ve video içerikler optimize edilerek sitenin ağırlaşması engellenir.

web site tasarımıWeb Site Tasarımının Dijital Pazarlamaya Etkisi

Sade bir web site tasarımı, işletmelerin geleceğe yönelik yaptığı bir yatırımdır. Kafa karıştırmayan, göz yormayan, anlaşılır ve ihtiyaçlara yanıt veren site kurmak işletmeleri günümüzde ve gelecekte zorlamayacaktır. ‘Vakit, nakittir’ dediğimiz bu çağda, insanların işini hızlı ve kolay halledebildiği bir web site tasarımı sunabilmek önemlidir. Kullanıcı aksiyonlarını tahmin ederek, yanlış yolda olan ziyaretçiye daima patlangaç bildirimlerle doğru yolu tarif eden ve butonlarla teşvik eden bir tasarım oluşturarak kullanıcıların sitede dolaşmasını keyifli bir hale getirmek gerekir. Site deneyimi ziyaretçi için çok önemlidir, olumlu düşüncelerle siteden ayrılan kullanıcı mutlaka o siteyi tekrardan ziyaret edecektir.

Profesyonel bir web site tasarımı ajansı ile çalışarak, online pazara açılmak ve müşterilerine ulaşmak markalar için çok daha olumlu sonuçlar doğuracaktır. Müşterilerinin güvenini kazanmak ve tüm kurallara uygun bir mağazaya sahip olmak tüm işletmelerin isteğidir. Bu doğrultuda işletmelerin web site tasarımı konusunda uzman destek alması gerekmektedir. Konuyla alakalı daha fazla bilgiye erişmek isterseniz, aşağıdaki yazılarımızıda okuyabilirsiniz.

Web Tasarım Rehberi : Yeni İşletmeler 5 Adımda Cirolarını Nasıl Arttırır?

 

E-Ticaret Web Siteleri İçin 5 Ücretsiz Dijital Pazarlama Tavsiyesi

Sosyal medya hesaplarımızda konuyla ilgili yayınladığımız görsel ve video içeriklerimize göz atabilirsiniz.

https://www.instagram.com/creodive/

https://www.youtube.com/channel/UC2_Ec35UlV4Ok_tBWEO5K6A

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler