Skip to main content
Genel

301 Kalıcı Yönlendirme

By 21 Aralık 2020Ocak 17th, 2023No Comments

301 Kalıcı Yönlendirme Nedir?

301 kalıcı yönlendirme kodu bir sayfadan başka bir sayfaya direkt geçiş sağlamaktadır. ‘Redirect Permanent’ olarakta bilinmektedir. Örneğin web sitenize ‘hakkımızda’ sayfası için gelen bir kullanıcıyı direkt olarak iletisim sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Kullanıcılara görmesini istediğiniz sayfayı ziyaret ettirebilirsiniz. Web sitenizde 301 kalıcı yönlendirme kodu kullanmanızın temel nedeni bir sayfan

ızın silinmesi, kaldırılması, 404 durumuna düşmesi, stok konusunda sıkıntılar yaşanması ya da o ürünün satıştan kalkması olabilir. Kalıcı yönlendirme olarak 301 yönlendirme kodu, geçici olarak ise başka bir ürün sayfasına yönlendirmek için 302 geçici yönlendirme kodu kullanılmaktadır.

301 Kalıcı Yönlendirme ile 302 Geçici Yönlendirme Arasındaki Fark Nedir?

301 Kalıcı yönlendirme kodu olarak kullanılırken, 302 geçici yönlendirme kodu olarak kullanılmaktadır. Web sitenizde SSL sertifikasını aktifleştirdiniz ve web siteniz SSL’siz açılıyor ise bazı kullanıcılar güvenli web sitesi ibaresini görüp güven duyacak, bazıları da web sitenizin güvenlik duvarı olmadığı için güvensizlik yaşayacaktır. Bu durum web sitenize gelen ziyaretçilerin web sitenizden ayrılmalarına ve web sitenize karşı olumsuz bir bakış açısı duymalarına neden olacaktır. Bu sebepten ötürü HTTP ile açılan sayfaların HTTPS ile açılmasını 301 yönlendirme koduyla sağlamamız gerekmektedir.

301 kalıcı yönlendirme

301 Kalıcı Yönlendirmenin SEO’ya Etkisi Nelerdir?

Sayfanızın düzenini kaybetmeden yeni bir sayfaya kalıcı yönlendirme yapabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu konusunda 301 kalıcı yönlendirmeler en faydalı ve sık kullanılan koddur. Yani index alan sayfalarınız zaman içerisinde kullanılmayacaksa bir başka sayfaya kalıcı olarak yönlendirme yapabilirsiniz.

301 Yönlendirmesinin Kullanıldığı Alanlar

 • HTTP’yi HTTPS’ye Yönlendirme

SSL Sertifikasını aktif ettiyseniz HTTP’li sayfalarınızı HTTPS’ye yönlendirebilirsiniz.

 • Domain Yönlendirme

Yeni bir domaine taşındıysanız ve hedeflediğiniz sayfanın takılmadan hızlı bir şekilde açılmasını istiyorsanız 301 yönlendirme işlemi gerçekleştirmeniz işe yarayacaktır.

 • Sayfa Yönlendirme

Web sitenizde aktif olarak kullanılmayan sayfaları yada bağlantı linki değiştirilen sayfaları 404 hatasıyla karşılaşmamak adına ve ilgili sayfanın SEO düzenini kaybetmemek için 301 yönlendirmesi yapılmaktadır.

 • Silinen Sayfaları Yönlendirme

Web sitenizde bulunan bir sayfayı kaldırmaya karar verdiyseniz ve tamamen silecekseniz 404 hatası almak yerine benzer bir sayfaya kalıcı olarak yönlendirmek daha faydalıdır.

Yönlendirmenin ardından trafik kaybı yaşamamak için;

 • Taşındığınız domain adresine bağlı hosta SQL , Asp veya HTML her ne ise tüm dosyalarınızı atın ve çalışır hale getirin.
 • Google web yönetici araçları hesabı açın.
 • Web sitenizi ekleyin.
 • Zaten var ise google search console‘a giriş yapın.
 • Eski domain adresine 301 yönledirme ‘.htaccess’ yapın. Eğer cpanel kullanıcısı iseniz redirect (yönlendirme) ile de yapabilirsiniz.
 • Google search console menüsünden adres değişikliği bölümüne gelin.
 • Yeni alanınızda sitemap dosyası oluşturup Google Search Console‘a ekleyin.
 • Add Url ile yeniden sitenizi ekleme isteği gönderin.

İlginizi çekebilecek başka blog yazılarımızı sizler için derledik. Okumak isterseniz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır..

Nofollow ve Dofollow Linkleri

‘Yapay Zeka’ Kullanımı

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler