Skip to main content

Twitter Reactions İle Yepyeni Bir Hareket

Twitter, kuruluşundan itibaren insanların duygu ve düşüncelerini belirtmesi amacıyla varolmuştur. Bu sayede bireylerin bir topluluğa, düşünceye, anketlere ve özellikle de hislere ortak olduğunu ifade etmek için severek kullanılmaktadır. Kullanıcıların yazdıkları tweetleri kendi sayfalarında görüntülemek için retweet butonu, favorilerine eklemek için ise fav butonu bulunmaktadır. Belirli ülkelerde 280 karakter sınırıyla tweet paylaşılabilirken, Türkiye’de kullanıcılar henüz kendilerini 140 karakterle ifade edebilmektedir. Bazı kullanıcılar için 140 karakter sınırı yeterli gelirken, bazıları için durum tam tersi olabilmektedir. Duygu ve düşüncelerini daha net dile getirmek isteyen kullanıcılar için twitter son zamanlarda yaptığı açıklama ile kalp ritimlerini değiştirdi diyebiliriz.. Platforma yepyeni bir hareket getiren Twitter Reactions yani ’emojilerle tepki verebilme’ özelliğinin Türkiye’de test edileceğini söyledi.. Peki ‘ Twitter Reactions’ özelliği neden geldi?

Twitter Reactions : ‘Emojilerle Tepki Verme’

Twitter Reactions hareketine yönelik yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

‘Twitter; her kültürden, her çeşitten insanlara ve topluluklar barındırmaktadır. Bu sebeple küresel olarak bilinen ve kullanıcıların tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden, sonucunda daha anlamlı konuşmalar oluşturmaya yönlendiren emojiler yaratmaya çalıştık. Bunun için tweetlerde en çok kullanılan kelimeleri ve emojileri araştırdık. İnsanların tweetleri okurken ne hissettiğine ve hangi emojilerin yankı uyandırdığına dair anket çalışmaları gerçekleştirdik.

Tweetlerde en fazla kullanılan emojinin gülümseme emojisi olduğunu tespit ettik. Aynı zamanda çoğu kullanıcı bizlere ‘komik’, ‘destek’, ‘neşe’, ‘anlaşma’ ve ‘harika’ gibi tepkileri hem ifade etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini belirtti. İnsanların tweetleri okurken hissettikleri en önemli duyguların ise ‘eğlenme’ ve ‘merak’ olduğunu belirledik. ‘Hayal kırıklığı’ ve ‘öfke’ duygularıda insanların tweet okurken hissettikleri en yaygın duygulardan olsa dahi şuan bu emoji hareketlerini dahil etmiyoruz. Amaçladığımız hedef herkese açık ve sağlıklı sohbetler yaratmak. Hazırladığımız emoji setimizin kullanıcılar arasındaki iletişimi nasıl etkileyeceğini izlemek istiyoruz.”

twitter reactionsReactions’ Nasıl Bir Etki Sağlayabilir?

Twitter reactions özelliğinin, insanlara sohbet esnasında ne gibi hissiyatlara büründüğünü hızlıca göstermeleri konusunda yardımcı olacağı düşünülmektedir. Birbirlerini daha doğru anlayabilen kullanıcılar ortak fikirlerde buluşabilecekler. Bu da platform genelinde daha iyi ifadelere ve daha fazla sohbet katılımlarına katkı sağlayacaktır. Reactions özeliği, sadece Türkiye’de test edilecektir, iOS, Android ve Twitter.com’da sınırlı bir süre için kullanılabileceği bilinmektedir. Türkiye’de test edilen Reactions özelliğinin ortaya çıkacak oranlara göre küresel olarak kullanıma açılıp açılmayacağı değerlendirilecek..

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler