Skip to main content

Mevsimsel Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama stratejileri pek çok etkene göre değişiklikler göstermektedir. İçinde bulunduğumuz gündem, piyasa, mevsimler gibi kriterler göz önüne alınarak oluşturulmaktadır. Dijital stratejiler kurgularken geleceğe yönelik aksiyon alabilecek yapılara göre davranmak maksimum derecede avantaj sağlamaktadır. Bu noktada özellikle mevsimsel pazarlama stratejileri öne çıkmaktadır.

Mevsimsel Pazarlama-Mevsimsel Reklamcılık Nedir?

Mevsimsel pazarlama, yıl boyunca belirli ayları kapsamaktadır. Örneğin; sezon sonu indirimleri, yeni sezon kampanyaları, bahar kampanyası, kış indirimi, soğuk içecekler veya sıcak içecekler, dondurmalar, oteller ve turizm şirketleri gibi firmaların reklam için en uygun zamanlarıdır. Bu tarz reklamlar, yerli yada küresel etkiler uyandırmaktadır. Bireyleri alışveriş yapmaya veya tatile çıkma ihtiyacı duymaya teşvik ederler. Tüketici alışkanlıklarını doğru analiz eden markalar bu dönemlerde hedef kitlelerine samimi bir yaklaşımda bulunarak marka sadakatini pekiştirebilirler.mevsimsel pazarlama

Mevsimsel Pazarlama ve Hedef Kitle Seçimi

Ürünleriniz ve kampanyalarınız büyük kitlelere ulaşmakta ve hitap etmekte olsa dahi bazı dönemlerde hedef kitlenizi daraltmanız ve yalnızca onlara uygun çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Örneğin; erkek giyim sektöründesiniz ve erkek kışlık montu satıyorsunuz, burada tamamen erkeklerin bakış açısını anlamalı ve onların beğenisini kazanmalısınız. Düşük ihtimalle X bir kişi hediye etmek amacıyla satın almaya gitse de, çoğunlukla erkek kullanıcıların dikkatini çekecek bir reklam olarak tasarlanması gerekmektedir. Hedefe yönelik reklam stratejileri kurulduğu takdirde, ölçümleme yapmak daha kolay olacaktır.

Reklamda Yaratıcılığın Önemi

Kreatif reklam stratejileri, markanızı ön plana çıkaran ve rakiplerden ayrışmasında en önemli rolü oynamaktadır. Reklam kampanyalarının sürdürebilir olması kreatif düşüncelere bağlıdır. Bu aşamada mevsimleri, mevsimsel renk tonlarını, mevsimlerin avantajları ve dezavantajlarını hatta ve hatta atasözleri ve deyimleri dahi düşünebilirsiniz. Fikir üretim ekibiniz ve grafik tasarım ekibiniz bir araya gelerek çekinmeden tüm duygu ve düşüncelerini birbirleriyle paylaşmalıdır. Bu paylaşım sonucunda ortaya çıkan fikirler, ufak dokunuşlarla muhteşem bir hale gelebilmektedir.

Mevsimsel Pazarlama-Tasarım

Mevsim geçişlerini tasarımlarınızda kullanarak markanızı dikkat çekici bir forma sokabilirsiniz. Müşteri kitlenize markanızın inançlarını, değerlerini ve düşüncelerini de paylaşımlarınızla aktarabilirsiniz. Yalnızca ürünlerinizi paylaşmanız bir müddet sonra sıkıcı bir hale gelecektir, bunun yerine müşteri kitlenizle quiz gibi soru-cevap etkinlikleri yapabilirsiniz. Bu sayede neleri görmek istediklerine, sizde arayıp bulamadığı özelliklere vakıf olabilirsiniz. Müşterileriniz ile sıcak bir bağ kurduktan sonra yaklaşımlarınızı istikrarlı şekilde devam ettirirseniz, sadık müşteriler kazandığınızı göreceksiniz..

 

 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler