Skip to main content
Uncategorized

Viral İçerik Oluşturmanın Püf Noktaları

By 10 Mart 2021Mayıs 12th, 2022No Comments

viral içerikBir kampanyanın temel unsuru nedir? Kullanıcıların ürününüzü ya da hizmetinizi farketmesi, satın alması, arkadaşlarıyla sosyal medya üzerinden paylaşmasını istemez misiniz? Tabii ki istersiniz, bu sebeple daha ilgi çekici tanıtımlar yapmayı planlarsınız. Bu planlama içerisinde viral içerik oluşturmayı başarabilirseniz, ilgi çekmeyi de başarmışsınız demektir..

Pazarlamacılar, ürettikleri içeriklerin sosyal medya platformlarında viral haline gelmesini ümit ederler. Viral içerik, bir web sitesi kullanıcısından diğerlerine hızlıca dağılabilen içerik anlamına gelmektedir. Sosyal ağların virüsü olarakta bilinen içeriklerdir. Peki viral içerik nasıl oluşturulur? Bu içerikleri viral haline getiren nedir? Yapılan işin kalitesi içeriğin ne kadar yayılabileceğini belirlemektedir. Viral etki uyandırmak için içerik stratejilerinizi iyi bir şekilde yönetmelisiniz ve detaylara dikkat ederek basamakları çıkmalısınız.

Viral İçerik Oluşturmanın Püf Noktaları

  • Yararlı Bilgiler Verin

Çevrimiçi platformlarda aynı şeyler tekrar edilmektedir fakat hedef kitlenizin dikkat süresi ve odak noktası aynı şeyleri ayırt edecek kadar iyi değildir. Bu yüzden okunabilir, ilgi çekici içerikler oluşturarak, çok uzun yayınlar yerine kısa ve öz yayınlar vermelisiniz. Kullanıcının ihtiyacı uzun bir makale yerine tek bir metin içerisinde işe yarar bilgiye ulaşmaktır. Bunu sağlayarak, içeriği viral içerik haline getirebilirsiniz.

  • Görsellerinizi İyi Seçin

İçerik üretirken, içeriğin ambalajınıda iyi bir forma sokmalısınız. İçeriğiniz İnstagram, Facebook, Twitter vs. diğer tüm çevrimiçi platformlarda iyi görünmelidir. Görseller yazılı içeriklerde okunma sayısını ve paylaşım sayısını iki katına çıkartmaktadır. Yazılı yayınınızı görsellerle boğmanızı söylemiyoruz tabii ki, sadece konuyla alakalı görseller kullanarak içeriğinizi paragraf sonlarında görseller ile ayırabilirsiniz. Bu sayede okurlarınızın tarama yeteneğini geliştirirsiniz.

  • İçeriğinizi Öyküleştirin

Öyküleştirmek her zaman en iyi fikir değildir fakat iyi harmanlandığı zaman harika bir sonuç verebilmektedir. Markanızla ilgili haber niteliği taşıyan veya duygusallığı harekete geçirecek anılarınız varsa, bunları paylaşabilirsiniz. Öyküleştirmek insanların olayları daha iyi algılamasını sağlar ve paylaşıma daha açık bir konudur..

  • Pozitif Yaklaşın

Konu viral içerik olduğu zaman pozitif yaklaşım her zaman 1-0 galip gelmektedir. Olumlu içerikler, negatif ve ciddi tonlu yaklaşımlardan daha viraldir. Konu ne olursa olsun, olumlu bir bakış açısı bularak oradan ilerlemelisiniz. Olumsuz bir konu hakkında dahi, olumlu bir yön bularak onu kampanya haline getirmelisiniz.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler