Skip to main content

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Hayalindeki işi yapan herkesin önem verdiği bir aşama olan logo tasarımı; bir markanın bilinirlik kazanmasında ve kendi pazarındaki kalitesini belli etmesinde büyük rol oynamaktadır. Logo tasarımı ister tipografik ister sembolik olabilmektedir. Bu tamamen marka sahibinin taleplerine ve tasarımcının hayal gücüne bağlıdır. Markalaşma sürecinin ilk adımı logo ortaya çıktıktan sonra atılmış olur, ardından web tasarım , kartvizit, sosyal medya hesapları vs. aşamaları tamamlanır. Kreatif bir logo sahibi olmak için profesyonel bir ajans ile çalışmanız en doğru marka kariyerini yaratmanızı sağlayacaktır.

Logo tasarımı, markanızın hangi pazarda yer alacağı ve hangi hizmetleri sunacağı şeklinde kurgulanmaktadır. Renk katalogları, markanızın renkleri olacaktır ve o logoyu güncelleyene dek aynı renk katalogu üzerinden çalışmalar yürütmeniz gerecektir. Bu sebeple seçimlerinizi iyi yapmalı ve doğru bir karar vermelisiniz. Markanızın değerlerini ve çizgilerini yansıttığı gibi, yaratıcı bir logo ile kalitenizi vurgulama fırsatı da edinirsiniz.

logo tasarımıLogo Tasarımını Kendi Yapmak İsteyenler İçin

Logomu kendim tasarlamak istiyorum diyenler için ise belli başlı maddeler bulunmaktadır. Logo tasarımı kolay görünsede zorlu bir süreçtir, bu süreçte yüzlerce örnek logo incelemeniz ve kararsız kalmanız muhtemeldir. O nedenle tasarıma başlamadan önce zihninizde bazı başlıkları kesinleştirirseniz, çok daha verimli bir sonuç yaratabilirsiniz. Bu başlıklar;

 • Marka kimliği
 • Yer Aldığı Pazar
 • Hedef Kitle
 • Logo Stili
 • Font Seçimi
 • Renk Kataloğu
 • Marka Sloganı
 • Logonun Duruşu
 • Son Halinin Kullanılış Biçimleri

olarak sıralanmaktadır. Logonuzu hemen hemen markanıza ait her alanda kullanacağınız için öncelikle bu kararları vermeniz faydalı olacaktır. Minimal bir logo mu istiyorum? Dikey bir logo mu istiyorum? Dark modu ve light modu nasıl olabilir? gibi sorularınızın cevaplarınızı kendiniz yanıtlamalısınız.

Logo tasarımınız pazardaki rakiplerinizden ayrılmanızı ve hedef kitlenizin dikkatini çekmenize yarayacak en önemli unsurdur. Rakiplerinizin logolarını inceleyebilirsiniz ancak onları örnek almanız, kendi farkınızı ortaya koymanızı zorlaştıracaktır. Mutlaka özgün ve kreatif çalışmaya özen göstermelisiniz. Bunun için önemli tasarımcıları araştırabilirsiniz ve yaptıkları işlere bakabilirsiniz. Güncel logo tasarım stillerine en kolay ulaşım sağlayabileceğiniz Behance ve Pinterest sitelerinde gezintiye çıkabilirsiniz.

Başarılı Bir Logo Tasarımı Nasıl Olur?

Logo tasarımında çoğu unsur oluşmadan önce aklınıza yerleştirmeniz gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bir logonun başarılı olup olmadığını yansıtan bir dizi maddeyi mutlaka kendinize tembihlemelisiniz.

Sadelik: ‘Az olsun, öz olsun’ söylemi tam da yerinde olacaktır. Çoğunlukla en sade yapıdaki logolar, zihinlerde kalıcı bir yere sahip olurlar. İnsanlar kolayca bu markalarla bağ kurabilirler, o markaları anlaşılabilir olarak görürler. Bu nedenle mesajı direkt olarak veren bir logo tasarımı hayal edebilirsiniz.

Temsil Etme Gücü: Tasarımda yer verdiğiniz öğeler ve şekiller mutlaka pazarınızı yansıtmalıdır. Alakalı düzeyde kullanılan detaylar logoyu şık hale getirir. Markanızı doğru yansıttığınızdan emin olmalısınız.

Zamana Yenilmeme: Logo tasarımı zaman içerisinde güncelleme gerektirebilmektedir. Fakat mutlaka bu ilk ve son logonuz gibi düşünerek, bu doğrultuda tasarım yapmalısınız. Kaliteli ve kreatif bir logo için alışılagelmişlerin dışına çıkarak, aşırılıktan kaçınarak, yıllarca sizinle beraber yürüyecek bir logo hazırlayabilirsiniz.

Uyumluluk: Logo tasarımı, markanızın adının geçtiği her alanda yer alacaktır. Bu nedenle nereye nasıl yerleştirilirse yerleştirilsin, iyi görünen ve uyum sağlayabilen bir logoya ihtiyacınız vardır. Yeniden boyutlandırabilmeniz ve dark/light şekilde kullanabilmeniz çok önemlidir. Logunuzu siyah zemin üzerinde ve beyaz zemin üzerinde olarak düşünerek, iki farklı versiyonunu yaratmalısınız. Farklı medya araçlarında rahatlıkla sergilenebilen bir logo, markanızın görünürlüğünü artıracak ve olumsuz kısıtlamaları önleyecektir.

Küçük bir detay gibi görünsede logo tasarımı işletmenizi dünyaya pazarlama açısından büyük bir rol oynamaktadır. Nihayetinde markanızı rakiplerinizden ayıracak benzersiz misyonunu ortaya koymaktadır. İçinize sinen bir logo ile küresel çapta markanızın tanınmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Minimal Logo Tasarımında Kullanılabilecek 7 Font Önerisi

 1. Paradise Thin
 2. Geraldine
 3. Quagera
 4. Glow Night
 5. Glorious
 6. Caghen
 7. Brown Casalova

Tasarımlarınızın akışını değiştirecek fontları sizin için listeledik. Peki bu fontlara nasıl erişebiliriz diyorsanız indirme bağlantısı isteyen tüm ziyaretçilerimiz için bağlantı linklerini alt kısımda paylaşıyoruz. Yapmanız gereken Google Drive linkleri üzerinden yüklemenizdir.

minimal logo tasarımıLogonuzda yalnızca tipografi kullanımıyla harikalar yaratabileceğiniz font önerilerini sizler için derledik, dilediğiniz fontu download ederek hemen deneyebilirsiniz. Minimal font sevenlerin özellikle bayılacağı bu fontlar sayesinde ufak dokunuşlarla kreatif bir logo sahibi olabilirsiniz.

Logo tasarımını kendi hazırlamak isteyenlerin yanı sıra bir profesyonelden hizmet almak isteyenler için de deneyimli ve bilgi birikimi yüksek tasarım ekibimiz ile faaliyet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek referanslarımızı inceleme fırsatı bulabilirsiniz ve bu sayede kolaylıkla karar verebilirsiniz. Blog yazımızı beğendiyseniz ve faydalı bulduysanız hoşunuza gidebilecek diğer konu başlığımızıda aşağıya bırakıyoruz.

https://www.creodive.com.tr/kurumsal-logo-nasil-tasarlanir/

 

 

 

Hayalindeki işi yapan herkesin önem verdiği bir aşama olan logo tasarımı; bir markanın bilinirlik kazanmasında ve kendi pazarındaki kalitesini belli etmesinde büyük rol oynamaktadır. Logo tasarımı ister tipografik ister sembolik olabilmektedir. Bu tamamen marka sahibinin taleplerine ve tasarımcının hayal gücüne bağlıdır. Markalaşma sürecinin ilk adımı logo ortaya çıktıktan sonra atılmış olur, ardından web tasarım , kartvizit, sosyal medya hesapları vs. aşamaları tamamlanır. Kreatif bir logo sahibi olmak için profesyonel bir ajans ile çalışmanız en doğru marka kariyerini yaratmanızı sağlayacaktır.

creodive 1 1

URL: https://www.creodive.com.tr/kurumsal-logo-nasil-tasarlanir/

Yazar Adı: Esma Elveren

Yayınlanma tarihi: 10 Ekim 2022

Görünüm Başlığı: Minimal Logo Tasarımında Kullanılabilecek 7 Font Önerisi

Görünüm URL'si: https://www.creodive.com.tr/logo-tasarimi-hazirlarken-kullanilacak-7-font/

Görünüm Yazar: Esma Elveren

Görünüm Yayınlanma Tarihi: 10 Ekim 2022

Alternatif isim: Creodive

Editörün değerlendirmesi:
189

3 Comments

 • Hasret dedi ki:

  Harika bir yazı içeriği olmuş ellerinize sağlık özellikle bu dönemde çok işime yaradı yeni başlamış olan tüm arkadaşlarımıza bilgilendirici bir kaynak teşekkürler

 • İlker dedi ki:

  Minimal logo tasarımı yapmak istiyecek olan bir çok kişi faydalanabilir aslında teşekkürler creodive

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler