Skip to main content
Web TasarımYazılım

SSL Sertifikası Nedir? Neden Önemlidir? 2023 Dijital Çağı

By 17 Temmuz 2020Nisan 6th, 2023No Comments

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası, web site adreslerinin güvenirliğini tespit eden ve iki nokta arasındaki veri alışverişini şifreleyerek gizliliği sağlayan bir yapıdır. SSL sertifikası, yazılan kod betiklerinin veya web sitelerinin güvenliğini içermemektedir. Çeşitli SSL sertifikaları bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; wildcard, yeşil adres çubuğu, web sunucusu ve alan adı onaylama ile kod imzalama sertifikası olarak sayılabilmektedir. Secure Sockets Layer, yani Güvenli Soket Katmanı anlamına gelen SSL, web siteler ile siteye giren ziyaretçilerin kullandığı tarayıcılar arasındaki güvenli erişimin kurulmasına imkan vermektedir. Dijital sertifika adıyla da anılan bu protokoller; online ödemeleri, veri aktarımlarını ve üye olma seçeneklerini daha korunaklı bir forma sokmaktadır. Son senelerde gelişen bir ihtiyaç haline gelmesiyle beraber, sosyal medya platformlarında ve üyelik gerektiren tüm platformlarda bilgilerin gizliğini sağlamak maksadıyla yer almaktadır.

SSL Sertifikası Neleri Kapsar?

SSL sertifikaları yalnızca yetkili kurum veya kişilerden alınabilmektedir. Bu nedenle sertifikada bazı bilgilerin bulunması gerekmektedir.

Bu bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Web sitenin güvenli olup olmadığı
  • Geçerli sertifikaya sahip olup olmadığı
  • Sitenin kullandığı kaynakların güvenli olup olmadığı
  • Sertifikanın veriliş amacı
  • Sertifikanın geçerlilik süresi ve bitiş tarihi
  • Sertifikanın verildiği kişi veya kurumun kimliği
  • Bağlantının güvenli olup olmadığı

SSL sertifikasının içeriğinde daha fazla bilgi de bulunabilmektedir. Bu bilgiler arasında; sertifikaya müracaat edenin adı, adres bilgisi, şehir ve sertifika cinsi gibi bilgilerde olmaktadır. Yukarıdaki bilgiler, kullanıcıların siteye güvenle girebilmesi için kontrol edilmesi gereken minimum bilgilerdir.

ssl sertifikasıSSL Sertifikası Nasıl Kontrol Edilir?

Bir web sitesini ziyaret etmeden önce, sitenin SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol etmek için basit yöntemler bulunmaktadır. SSL sertifikasına sahip olan siteler https ile başlamakta ve bu kelimenin başında ise, yeşil bir kilit işareti bulunmaktadır. Daha detaylı bir kontrol sağlamak isteyenler için ise online olarak birçok sorgulama aracı bulunmaktadır.

SSL Sertifikasının Önemi Nedir?

SSL sertifikası, bir işletmenin web sunucusunda yer alan bilgileri ile şifreleme anahtarını, dijital olarak birbirine bağlayan minik veri öğelerinden oluşmaktadır. Bu şekilde özel olan bilgilere sadece izni olan kişiler erişim sağlayabilmektedir. E-ticaret alt yapısı kullanan işletmeler için muhteşem bir protokoldür. Müşterilerden gelen bilgilerin gizli kalmasını ve sunucu dışından üçüncü kişilerin bu bilgilere ulaşamamasını sağlamaktadır. Kredi kartı bilgileri, üye adı ve soyadı, giriş şifreleri gibi birçok gizlilik esasına dayanan veriler, üçüncü kişilerin eline geçmesi halinde işletmelerin sonu olacak skandallara sebebiyet vermektedir. Marka itibarını sarsmamak adına bu protokol ile güvenlik açıklarını kapatmak markaların yapacağı en akıllıca yöntemlerdendir.

SSL Protokolü, aynı zamanda kimlik doğrulamada sağlamaktadır. Bilgilerin doğru sunucuya iletildiğinden şüphe etmeden, aynı işlemleri gün içinde birden çok bilgisayar üzerinden gerçekleştiren müşterilerinizin güvenliğini korumaktadır. Tabii ki bu hizmetlerden faydalanmak için güvenilir bir SSL Protokolü sağlayıcısı ile iş birliği kurmak gerekmektedir. Çünkü her sağlayıcının müşterileri için sunduğu çözümler aynı olamayabilmektedir. Kapsadığı özellikleri dikkate alarak tercih yapmak, markanızın geleceğine dair yatırım yapmanıza yarayacaktır.

SSL sertifikası, web tasarım için oldukça önemli bir güvenlik önlemidir. Sertifika, veri transferlerinde şifreleme kullanarak verilerin güvenliğini sağlar ve internet korsanlarının, bilgi hırsızlarının ve diğer kötü niyetli kişilerin kullanıcıların kişisel bilgilerine erişimini engeller. Bu nedenle, SSL sertifikaları özellikle e-ticaret siteleri, bankalar, finansal kurumlar, sosyal ağlar ve herhangi bir siteyi ziyaret edenlerin kişisel bilgilerini paylaştıkları siteler gibi hassas bilgilerin bulunduğu siteler için gereklidir.

SSL sertifikalarının kullanımı, özellikle son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. Bunun nedeni, internet kullanımının artması ve çevrimiçi güvenlik tehditlerinin de artmasıdır. SSL sertifikaları, bir web sitesinin güvenilir olduğunu ve kullanıcılara güvenli bir şekilde bilgi sağladığını belgeleyen bir işaret olarak da hizmet eder. Bu da bir web sitesinin itibarını artırır ve müşteri güvenini sağlar.

SSL sertifikaları, web sitelerinin HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) kullanarak çalışmasına da izin verir. HTTPS, bir web sitesinin URL’sinde “https://” olarak görünen ve web sitesindeki tüm verilerin şifreli olarak iletilmesini sağlayan bir iletişim protokolüdür. Bu, bir web sitesindeki tüm bilgilerin şifrelendiği ve güvenli bir şekilde iletilmesinin sağlandığı anlamına gelir.

SSL sertifikalarının türleri arasında, alan adı doğrulama sertifikaları, genişletilmiş doğrulama sertifikaları ve işletme doğrulama sertifikaları bulunur. Alan adı doğrulama sertifikaları, sadece bir alan adının kimliğini doğrular ve genellikle kişisel web siteleri ve bloglar için kullanılır. Genişletilmiş doğrulama sertifikaları, daha ayrıntılı bir doğrulama prosedürüne tabi tutulurlar ve işletmenin kimliğini doğrularlar. İşletme doğrulama sertifikaları, kurumsal web siteleri için kullanılır ve işletmenin kimliğinin yanı sıra, işletmenin faaliyetlerini ve konumunu da doğrularlar.

Teklif Almak İçin: https://www.creodive.com.tr/web-tasarim/

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek, konuyla alakalı daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

https://www.instagram.com/creodive/

https://www.linkedin.com/company/creodive/

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler