Web TasarımYazılım

SSL Sertifikasının Önemi

By 17 Temmuz 2020 Kasım 13th, 2020 No Comments

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası, web sitelerinin güvenliğini sağlayan üst seviyede bir güvenlik sistemidir. Bu sistem sayesinde, web sitesini ziyaret eden kişiler ile sunucu arasında güvenlik sağlanmaktadır. SSL sertifikası, kullanıcılarla girilen site arasında yapılan veri alışverişlerini kriptolayarak, üçüncü şahısların erişmesine engel olmaktadır. SSL sertifikasının birçok türü bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; wildcard, yeşil adres çubuğu, web sunucu ve alan adı onaylama ile kod imzalama sertifikası olarak sayılabilir.

SSL sertifikası başta e-ticaret siteleri ve online oyun siteleri olmak üzere, özellikle online alışveriş ve ödeme yapılan tüm web sitelerinin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Kullanıcıların nerede ise tümü, bir web sitesine girmeden önce, SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol etmeye başladı.

SSL Sertifikası Neleri İçermektedir?  SSL Sertifikası Nasıl Alınır? - Güzel Hosting Internet Hizmetleri - Blog

SSL sertifikaları yalnızca yetkili kurum veya kişilerden alınabilmektedir. Bu nedenle de, sertifikada bazı bilgilerin bulunması gerekmektedir.

Bu bilgiler şu şekilde sıralanıyor;

  • Sayfanın güvenli olup olmadığı
  • Geçerli sertifikaya sahip olunup olmadığı
  • Sitenin kullandığı kaynakların güvenli olup olmadığı
  • Sertifikanın veriliş amacı
  • Sertifikanın geçerlilik süresi ve bitiş tarihi
  • Sertifikanın verildiği kişi veya kurumun kimliği
  • Bağlantının güvenli olup olmadığı

SSL sertifikasının içeriğinde daha fazla bilgi de bulunabilmektedir. Bu bilgiler arasında; sertifikaya müracaat edenin adı, adres bilgisi, şehir ve sertifika cinsi gibi bilgiler de olmaktadır. Yukarıdaki bilgiler, kullanıcıların siteye güvenle girebilmesi için kontrol etmesi gereken, minimum bilgilerdir.

SSL Sertifikası Nasıl Kontrol Edilir?

Bir web sitesini ziyaret etmeden önce, sitenin SSL sertifikasının olup olmadığının kontrolü için basit yöntemler bulunuyor. SSL sertifikasına sahip olan siteler https ile başlamakta ve bu kelimenin başında ise, yeşil bir kilit bulunmaktadır. Daha detaylı bir kontrol için, birçok sorgulama aracı da bulunmaktadır.

SSL Sertifikasının Önemi Nedir?

SSL sertifikası, veri alışverişlerinin güvenliğini sağladığından, web sitesi hakkındaki müşterilerin güvenlerini arttırmaktadır. Bu güven sayesinde, web sitesinin ürün ve hizmetleri, daha fazla kitleler tarafından incelenmekte, bu potansiyel müşteri sayısını arttırmaktadır. Ayrıca, SSL sertifikasına sahip siteler, google arama motorunda daha üst sıralarda yer almaktadır. Üst sıralarda bulunmak ise, sitenin itibarını ve buna bağlı olarak ticaret hacmini arttırmaktadır.

Diğer blog yazılarımıza da göz atmak isterseniz aşağıdaki linklerimize tıklamanız yeterlidir..

UX Kullanıcıyı Deneyimi Nedir?

Sağlık Sektöründe Web Tasarım Neden Önemlidir?

Leave a Reply