Skip to main content
Yazılım

Veri Yönetimi Firmalar İçin Neden Önemlidir?

By 3 Kasım 2020Mayıs 12th, 2022No Comments

Bugün ilginizi çekebilecek daha teknik bir konuyla karşınızdayız.. Son yıllarda duymaya başladığımız kişisel verilerin korunması kanunu gibi terimlerle birlikte hayatımıza giren Veri Yönetimi Nedir  Ve Nasıl Yapılır? Firmalar Web Tasarımı Süreçlerinde Veri  Analizinden Nasıl Yararlanır? Verilere Göre Kreatif Tasarımlar Hazırlamak Mümkün Müdür? sorularını yanıtlayacağız..

Veri Yönetimi Nedir?

Günümüzde piyasada yer alan her sektöre ait bilgilerin miktarı, toplanma hızı ve hareketliliği her geçen yıl katlanarak artış göstermektedir. Veri bilimi; farklı alanlardan elde edilen verilerin analiz edilerek fayda sağlayabilecek hale getirilmesidir. Burada en önemli nokta verilerin kullanılabilir olmasıdır. Veri bilgiye dönüştürülüp, kullanılıncaya kadar bir değer ifade etmemektedir. O yüzden veriden doğru bir anlam çıkarmak gerekmektedir. Kısaca veri yönetimini doğru sağlamak söz konusudur. Örneğin; fiziksel özelliklerimiz birer veridir. Boyumuzu, kilomuzu vs. düzenli olarak ölçümleyip kaydettiğimiz takdirde veriyi enformasyona dönüştürmüş oluruz. Günümüzde markaların rekabet ortamında, tüm değişimlere ayak uydurabilen ve günceli takip edenler ayakta durabilmektedir. Değişen tüketici davranışları ve beklentileri yeni karar alma süreçleri yaratmaktadır. İşletmelerin etkili ve uzun dönemli müşteri yönetimi yapabilmeleri için veri odaklı çalışmaları gerekmektedir. Veri depolama işlemiyle müşteri yönetimi çözümleri ortaya çıkmaktadır. Firmalar müşteri bilgilerini ve davranışlarını yöneterek onlara uygun seçenekler sunmaktadır. Bu da müşteri memnuniyetini arttırarak, müşteri kaybını minimum seviyede tutmaktadır.

Veri Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

büyük veriHer sektör kendi ihtiyaçlarına göre veri analizi süreçlerini yönetmektedir. Bu süreçte farklı adımlar bulunmaktadır; amaçlara karar verilerek işletmelerin hedeflerine uygun bir şekilde yol alıp alamadıklarını ölçümlemek için bazı stratejiler geliştirilmelidir. Bu stratejilerin yarattığı performans sonuçları erkenden incelenmelidir. Daha iyi modeller yaratmak ve daha fazla harekete geçirilebilir bilgiler edinmek için çeşitli kaynaklardan mümkün olduğunca çok veri edinmek gerekir. Doğru verilerin elde edildiğinden emin olunmalıdır, verilerin kalitesi iyileştirilmelidir. Verilerin yanlış çekilmesi yanlış bir analize sebep olmakta ve bir sonra ki dönem için yanlış yönlendirmelere yol açmaktadır.

Firmalar Web Tasarım Süreçlerinde Veri Analizinden Nasıl Yararlanır? 

Bilgisayar teknolojilerinin gelişimiyle başlayan yeni bir toplum yapısının içerisinde yer almaktayız. Bilginin merkezinde ve bilgiye iletişim ağlarıyla erişilebilen bir Dünya’da yaşamımızı sürdürmekteyiz. Kısacası iletişim teknolojilerinin sağladığı olanaklar ile ekonomik ve sosyal hayatta, bilgiyi insana hizmetin bir aracı olarak merkeze almaktayız.

Verilere Göre Kreatif Tasarımlar Hazırlamak Mümkün Mü?

Bilişim sektöründe de edinilen bilgiler verilere dönüştürülerek buna uygun kullanılabilir web tasarım hizmetleri verilmektedir. Kullanıcı alışkanlıkları tespit edilerek buna uygun kreatif tasarımlar hazırlanmaktadır. Bir kullanıcının bir site üzerinde hangi butonlara tıkladığı, kaç dakika harcadığı, en çok aradığı kelimeler, neyi kolay neyi zor bulduğu gibi detaylar birer veridir ve bunlar dikkate alındığı zaman veri yönetimi doğru bir şekilde sağlanmaktadır.

Diğer teknik konu başlıklarımıza da göz atmanızı öneririz..

Şirketler Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor? 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler