Skip to main content
GenelWeb Tasarım

Web Tasarım Süreçleri

By 12 Kasım 2020Ağustos 30th, 2023No Comments

Bir Markanın Web Tasarım Süreçleri Nasıl Olur?

Web tasarım süreçlerine başlamadan önce atmanız gereken adımları kısaca derlediğimiz bir yazıyla sizlerleyiz. Web süreçlerinde tasarımcılar genellikle arka plana odaklanarak kusursuz çalışan web siteleri tasarlamayı hedeflemektedir. Bu yaklaşım doğrudur fakat yeterli değildir. Günümüzde internet kullanıcılarının her dijital platforma olan yatkınlığı, kullanım alışkanlıkları ve göz zevki gibi detaylara değinmek web tasarım süreçlerinde çok önemli bir husustur. Bu nedenle kullancı deneyimi uzmanlarıyla çalışmak ilk fakat en önemli adımdır. Kreatif ve sağlıklı bir biçimde tasarlanmış web siteleri, hem estetiği hem de kusursuz bir sistemi beraberinde getirmektedir. Web site ziyaretçilerin ilgisini toplamakta, özgün görselleri ve metinleri kapsamakta, şirket ve markalaşmayı çeşitli göstergeler aracılığıyla anlamalarına da yardım etmektedir.

web tasarım

Web Tasarım da başarı elde etmek için gereken adımlar nelerdir?

Öncelikle markanızın geleceğe yönelik hedeflerini bilerek başlamalısınız. Ulaşmak istediğiniz sonuçları bilirseniz atacağınız adımlardan şaşmadan ilerleyebilirsiniz. Kurumsal kimliğinizi dijitalde teslim edecek olan web tasarım da kime yönelik hizmet verdiğinizi, müşterilerinize ne sunmak istediğinizi, bilgi mi yoksa ürün mü satacağınızı, rakiplerinizin neler yaptığını ve hedef kitlesini, sizin rakiplerinize göre olan marka konumlandırmanızı belirlemelisiniz. Bu soruları net bir şekilde yanıtlamak ve planlamak herhangi bir web tasarım sürecinin en önemli kısmıdır.

Web Site Kapsamı

Web tasarım ajansı süreçlerinde karşı karşıya kalınan en yaygın problemlerden bir tanesi site kapsamını tanımlamaktır. Müşteri belli bir hedefi göz önünde bulundurmaktadır, fakat bu tasarım sürecinde gelişmekte, gerilemekte veya değişiklik göstermektedir. Eğer kurumsal imajınızın sürekli olarak değişiklik göstermesini istemiyorsanız, projenin başından web sitenizin neleri kapsayacağını belirlemeniz gerekmektedir.

Web Site Haritası

Site kapsamı iyi tanımlanmış olan bir web sitede içeriklerin, görsellerin ve sistem özelliklerinin birbiriyle nasıl entegre olacağını düşünmeniz gerekmektedir. Bu sayede yazılım tarafını oluşturmadan sitenin önizlemesini görmüş olursunuz.

Web Tasarım İçerik Düzeni

Web sitenizde artık büyük resmi görmeye başlayacaksınız ve sayfaların tek bir konu üzerinde ilerlemesine yardımcı olacak şekilde her zaman arama motoru optimizasyonunu göz önünde bulundurarak ayrı sayfalar için içerik oluşturmaya başlayabileceksiniz.

Kodlama

Hem tasarım hem de yazılım sürecinde güncel standartlarda sağlıklı biçimde kodlama ve hazırlanan içerikleri bu yapı içine oturtma sürecidir. İçerik ve görsellerin belirlenmesi zaman çizelgesine göre temel kodlamadan sonraya da bırakılabilmektedir.

Bu yazımızı sonuna kadar okuduysanız,  web sitenizi estetik açıdan geliştirmek adına bir diğer yazımızı da okumanızı öneririz..

Dijital Pazarlamada Web Tasarımın Önemi Nedir?

 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler