Skip to main content
GenelWeb Tasarım

Hosting Hizmeti Nasıl Olmalı?

By 19 Temmuz 2020Mayıs 12th, 2022No Comments

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte birçok farklı özellik ve altyapı ihtiyacına sahip birçok web sitesi açılmaya başlandı. Bu kadar çok web sitesinin internet üzerinde görüntülenebilmesini sağlayan bir takım sistemler vardır. Bu sistemleri sağlayan kuruluşlara hosting hizmeti kuruluşları denmektedir.

Hosting Ne Demektir?

Hosting İngilizcede host kökünden gelir. Host İngilizcede ağırlamak, bulundurmak anlamlarına gelir. Hosting hizmeti de aslında web sitelerinin ağırlandığı ya da daha doğru tabir ile bulundurulduğu alanlara verilen addır. Bu alanlar için hosting firmaları yüksek kapasiteli server bilgisayarları belli merkezlerde bulundururlar. Bu bilgisayarlar içinden belli harddisk alanı, RAM alanı gibi alanlar kullanıcılara belli ücretler karşılığında kiralanır. Bu kiralama işlemine hosting adı verilir.

Hosting Üzerinde Web Sitesi Nasıl Çalışır?

Hosting hizmetinde bir web sitesine host yani sunucu bilgisayardan alan kiralanır. Kullanıcı web sitesini bu alan içerisine kurar. Bu alan sürekli olarak çalıştırılmakta ve web sitesini online tutmaktadır. Bu hosting adresinin DNS verileri web sitesinin alan adı ile eşleştirilir. Böylelikle bir kullanıcı tarayıcıya alan adını girdiği taktirde bu servera bağlanarak web sitesini görüntülemiş olur.

İyi Bir Hosting Hizmeti Nasıl Olmalı?hosting hizmeti

Bir web sitesinin birçok özelliği hosting hizmetinin kalitesine bağlıdır.

Bu özellikler arasında;

  • Web sitesinin açılış hızı; Hosting sunucusunun internet bağlantı hızı ve bilgisayarının çalışma hızı ne kadar iyi ise web sitesi o kadar hızlı açılacak, kullanıcılar o kadar memnun kalacaktır.
  • Web sitesinin kapladığı alan; Web sitesinin internette kaplayacağı alan hosttan kiralanan alanla sınırlıdır. Bu sebeple iyi bir host hizmeti almak için öncelikle web sitesinin ihtiyacına göre alan seçilmelidir.
  • Web sitesinin trafik hacmi; Bir web sitesinin trafik hacmi hosting hizmeti ile direkt ilişkilidir. Sınırlı trafik limitlerinde ay içerisinde web sitesine erişimlerde sıkıntı oluşabilmektedir.
  • Kötü niyetli yazılım ve kişilerden korunma; Hosting sunucusunun güvenlik erişimleri direkt olarak web sitesini etkilemektedir.

İyi Hosting Hizmeti İle Çalışmanın Avantajları

İyi bir hosting hizmeti almak bir web sitesi kurulumunun en önemli noktasıdır. Hosting firmaları benzer hizmetleri verdiğini söylese de olumsuz durumlarda ki müdahale süresi ve teknik ekibin profesyonelliği önemlidir. Web sitesinin genellikle başarılı olup olmaması iyi hosting seçimine bağlıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Önemi

E-Ticaret Sitesinde Satış Arttırmanın Yolları

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler