Skip to main content

Satış Öncesi Süreç Nasıl Etkili Yönetilir?

Sektör içinde iyi bir uzman ve danışman olmak, gideceğiniz her görüşmeden müşteri kazanabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Bu daha çok müşterinin dilinden anlamak, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak ve müşterinin korkularını öngörebilmekle ilgilidir. Müşterilerle gerçekleştirilecek ön satış toplantısından önce hazırlanan raporlar, tartışmalar ve ayrıntılı sunumlar şeklindeki emeklerin karşılığı alınamadığında, tamamen boşa vakit harcanmış demektir. Bu sebeplerden yola çıkarak, bu yazımızda bir SEO danışmanı, şirketi, satış elemanı ön satış görüşmesi sırasında müşteriye herhangi bir bilgiyi nasıl tanıtmalı? hangi bilgi potansiyel müşteriyi kazandırır? sorularının cevaplarını vereceğiz.. 

Satış Öncesi Nedir? Bu Sürecin Kapsamları Nelerdir?

Ön satış ekibinde bulunan randevu takibi, çağrı yönetimi ve tekliflerin sağlanması gibi işlerle ilgili olan kişilerin, bu konunun kazanç sağlamasıyla yükümlülüklerinin ağırlığı artmaktadır. Potansiyel müşteri ve iletişimi bu alanın sorumluluğuna dahil olup, müşteriyi kazanmak için etkilemek ve müşteri sorunlarına çözüm getirmek bu alanın gerekliliklerindendir. Bunlara karşı cevap verebilmek için ise tabiki sektör deneyimi gereklidir. Her satış bu yöntemi içermesede bu alan için iyi iletişim becerisi şarttır. Satış sürecinin kapsamları;

  • Müşterinin isteklerini yerine getirmek
  • Müşteriyi kazanma kararını aldırabilecek bilgilerin verilmesi
  • Müşteriye yeterli çözüm önerileri sunulması ve soruların cevaplanması 

Bu maddeler gönül rahatlığıyla yanıtlandığı sürece başlangıç için atılmış harika adımlardır. Yalnız bu maddelere doğru yanıtlar verebilmek için biraz araştırma yapmak ve kafa yormak gerekir.

satış öncesi süreç: başarıya ulaştıran adımlar

Müşterinin Satın Alma Kararını Etkileme Yolları 

İşin içerisinde yatırım varsa yatırımın kazancı tartışılmalıdır. Bu anlamda müşteriye satın alma kararıyla ilgili yöntemli çalışmalar sunmalısınız. Bu yöntemli çalışma pazar payları üzerine çözümleme niteliği olmalıdır. Pazar payı ile ilgili analizciler için SearchMetrics yardımcınız olabilir. Bu anlamda SearchMetrics’te  çok rastlanan araçlar şunlardır:

  1. Seo ve Paid’e ait görünürlük tabloları 
  2. PPC kampanyalarının hedef kelimeleri
  3. Rekabetçiler
  4. Doğal yoldan anahtar kelimeler 

Seo ve PPC sektöre göre değişiklik göstermektedir. SearchMetrics sayesinde müşterinin sitesi için analiz yapılmaktadır. Bu analizle görünürlük raporları gözden geçirip anahtar kelimelere odaklanır.

SearchMetrics SEO Görünürlük Çizelgesi

Bir web sitesinin, arama motorunda listelenen anahtar kelimelerine ait tıklanma oranları, arama hacimleri ve listelenme durumlarının harmanlandığı ölçüte ‘’SEO Görünürlüğü’’ adı verilmektedir.

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler