Web Tasarım

Dijital Okuryazarlık Nedir?

By 30 Ekim 2020 Mart 16th, 2021 No Comments

Herkese Merhabalar, bugün sektörümüz için önemli olduğunu düşündüğümüz bir konuyu ele almak istedik. Dijital Okuryazarlık nedir ve nasıl olunur? sorularına değineceğimiz bilgi içeren bir yazıyla sizlerleyiz..

Bireyler artık teknoloji ile sürekli etkileşim halinde olduğu için web tasarım sektöründe yazılan bir blog yazısında dijital okuryazarlık becerisi günümüzde daha da önemli bir hale gelmiştir. Sade bir internet gezintisindeyken bile bilinçli davranabilmek ve olayları iyi okuyup görebilmek gerekmektedir. İnternet teknolojileri artık tüm insanlık için vazgeçilemez bir hizmet ve ihtiyaç olarak görülmektedir. Bireyler için hem gündelik hayatın sıkıntılarından kaçış yolu, hem de iş hayatlarına entegre edebildikleri ve kullanabildikleri bir güç haline gelmiştir. Dijital dönüşümle beraber yeni iş sektörleri doğmuştur, var olan sektörlerin ise iş şekilleri değişiklik göstermiştir. Bu sayede müşterilerin beklentileri de çoğalmıştır. Veri transferleri, kayıt sistemleri, sistem güvenilirliği gibi kolaylıklar kullanılmaya başlamıştır.

Dijital Okuryazarlık

ise değişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren akıllı cihazları tümüyle anlayabilmek, analiz edebilmek ve enformasyonu elde edebilmek için gereken beceridir. Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ile üretme ve paylaşma yetisine sahip olmak gerekir. Dijital ve okuryazar terimlerinin birlikte kullanılmasının sebebi ise dijitalin bilgiyi, okuryazarlığında okuduğunu anlamayı temsil etmesidir. Akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda sosyal medya kullanımı dijital okuryazarlık için önemlidir. Sosyal medyanın doğru kullanımı markaların itibarına ve bilinirliğine pozitif etki katmaktadır. Dijital okuryazar olmak demek analiz edebilme ve bilgiye erişme konularında deneyim kazanarak medya platformlarını güçlendirmek demektir.

Dijital Okuryazarlık üç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar bilgiyi doğru kullanmak, kullandığını anlamak ve anladığını üretebilmek olarak ortaya çıkmaktadır. Şimdi bu aşamaların detaylarını birlikte inceleyelim..

Dijital Okuryazarlık Aşamaları:Bilgiyi Doğru Kullanmak:

Bireylerin akıllı cihazları ne kadar etkin kullanabildiğine dikkat edilen aşamadır. Etkin kullanım dijital platformlarda doğru adımlar atmayı ve teknik detayları bilmeyi kapsamaktadır.

Kullandığını Anlamak:

Anlama aşaması akıllı cihazları ve akıllı cihazların içerisinde yer alan sosyal platformları yönetebilmek adına büyük önem taşımaktadır. Anlama becerisi hem dijital olayları doğru görmeye hem de fikir üretebilmeye yardımcı olmaktadır.

Anladığını Üretebilmek:

Dijital Okuryazarlığın son aşamasında üretkenlik becerisini kazanmış olmak gerekmektedir. En basiti iletişime geçebilmek ve iletişimi uzun soluklu devam ettirebilmek bir üretkenlik becerisidir. İnterneti kullanabilmek ile üretim yapabilmek arasında büyük farklar mevcuttur. Dijital de üretim; video, fotoğraf, grafik, tipografi vs. olarak hazırlanmaktadır. Dijitalin dilini bilmek ve ona göre konuşmak en önemli noktadır.

Leave a Reply