Skip to main content

Facebook’un Yeni Adı : Facebook Metaverse

Yaşantımızda sanal gerçeklik teknolojisi şu an için çok gelişmesede, yapılan girişimler gelecekte bizleri sanal bir hayatın beklediğini göstermektedir. Bu konuda en çok yatırım sağlayan şirket ise Facebook olarak bilinmektedir. Facebook metaverse projesiyle sanal gerçeklik fikrini geliştirmeye devam etmektedir. Bu amaçla geçtiğimiz günlerde Facebook Inc.’nin kurucusu Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada ‘Facebook şirketi artık bir metaverse şirketidir.’ söyleminde bulundu. Bu değişimin sebebi olarak ise Facebook adıyla şirketin gelecek planlarının anlaşılmadığını ifade etti.

Türkçe anlamıyla ‘sanal evren’ anlamına gelebilecek olan ‘metaverse’ ile kullanıcılar internet üzerinden sanal bir dünyaya bağlanabilecekler. Facebook, Microsoft, Roblox ve Epic tarafından yapılan yatırımlarla ortaya çıkan metaverse konsepti, dijitalin gelebileceği en büyük noktalardan biri olarak görülmektedir. Facebook Inc. çatısının altında Facebook, Whatsapp, Instagram ve Messenger gibi sosyal medya platformlarını barındırmaktadır. Ancak Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp uygulamalarının adının aynı kalacağı bilinmektedir.

facebook metaverseFacebook Metaverse Hangi Amaca Hizmet Edecek?

Facebook Connect 2021 etkinliğinde konuşan Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, “internetin yeni formu” olarak da nitelendirdiği metaverse platformunun adı “Horizon” oldu. Zuckerberg’ün metaverse konuşması, AR gözlükler ile anında sınırsız bir sanal evrene giriş yapmayı anlattı. Gerçek hayat ile sanal hayatı, sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin birleşimiyle sunmak için varolan Horizon, Horizon Home, Horizon Worlds ve Horizon Workrooms platformlarını barındıracak. Horizon mecrasının içerisinde: cafeler, oyunlar, spor aktiviteleri, konserler, partiler ve iş yerleri gibi tüm sosyal alanların sanal boyutları bulunacak. Bu sanal boyutta arkadaşlarımız ile görüşebilecek, sohbet edebilecek, dilediğimiz her şeyi gerçekleştirebileceğiz.

Facebook metaverse projesini duyurduğu andan itibaren, kuruluşun ABD borsalarındaki hisseleri tavan yaptı. 314 dolar seviyesindeki Facebook hisseleri, %4 oranında yükselişiyle 324 doları buldu.

facebook metaverse2 scaled

Metaverse İş Alanları İçin Faydalı Mı?

Sanal ortamda arkadaşlarımızla oyun oynamanın ve dilediğimiz gibi aktivitelerde bulunmanın dışında, Facebook metaverse : iş alanlarınıda sanal bir evrende yaşatacak. Yüzyüze görüşmelerin, toplantıların veya sunumların yerini tamamen sanal toplantılar alacak. Çalışma ortamlarımızı hayalimizdeki gibi kurgulayıp, o ortamda çalışmanın keyfini sürebileceğiz. İstediğimiz anda istediğimiz yerde olabilecek ve hiçbir yere geç kalmadan işlerimizi yürütebileceğiz. Bu konuda markalara büyük bir iş düşüyor diyebiliriz, markalar VR ve AR teknolojilerini, pazarlama stratejilerinin içerisinde mutlaka kullanmalılar. Şimdiden Pc, mobil ve XR başlıklarıyla içerik üretimini sağlayacak aracıları benimsemeleri önemlidir. Satış pazarlama ekiplerinin müşteri ziyareti görevlerini ortadan kaldıracak bu yöntem, potansiyel müşterilerin ürünleri ve hizmetleri, sanal gerçeklik ortamıyla 360 videolar eşliğinde deneyimlemesini sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler