Skip to main content

Twitter Mavi Tik Geri Döndü!

Sosyal medya yönetimi platformlarının hızlı bir şekilde yayılması ve evrilişi, günümüzde iletişim biçimlerini ve toplumsal etkileşimi temelde değiştirmiştir. Bu bağlamda, Twitter da dünya genelindeki en popüler sosyal medya ağları arasında önemli bir yere sahip. Kullanıcılar, 280 karakterlik kısıtlı metinler aracılığıyla düşüncelerini, haberleri ve duygularını hızlıca paylaşma imkanı buluyorlar. Bu kısıtlı karakter sınırı, kullanıcıları kreatif ve özgün ifadelerle öne çıkmaya teşvik ediyor.

Twitter, sadece metin tabanlı paylaşımların ötesine geçerek görsel içeriğe de odaklanmıştır. Kullanıcılar fotoğraf ve video paylaşımı yaparak görsel bir deneyim sunabilirler. Bu özellik, platformun daha zengin ve çeşitli bir içerik yelpazesi sunmasını sağlar.

Ancak, Twitter platformunda, gerçek hesapların yanı sıra sahte hesapların da bulunduğu görülebilir. Bu sahte hesaplar, farklı amaçlarla oluşturulabilir ve bazen güvenilirliklerini sorgulamak zor olabilir. Gerçek ve güvenilir hesapları ayırt etmek için Twitter, doğrulama işareti olarak bilinen twitter mavi tik rozetini kullanır. Bu rozet, özellikle kamuya açık kişilikler, markalar veya tanınmış kişilerin gerçek hesaplarını belirlemek için kullanılır.

Twitter’ın gücü, sadece bireysel kullanıcıların değil, aynı zamanda toplulukların ve hatta dünya çapındaki olayların gündemini belirleme kapasitesinde yatmaktadır. Özellikle haberlerin hızla yayılması ve tartışmaların hızla büyümesi açısından Twitter, toplumsal konuların öne çıkmasını sağlayan bir platformdur.

twitter mavi tik

Peki Twitter Mavi Tik Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Twitter mavi tik rozetini adeta bir onay işareti olarak kullanıyor. Bu rozet, özellikle tanınmış kişiler, ünlüler, kamuya açık figürler ve belirli alanlarda etkisi olan kişilikler için kullanılır. Mavi tik rozeti, toplum tarafından sevilen ve tanınan hesapların orijinalliğini taçlandırırken, diğer hesaplardan daha kolay ayırt edilmesini sağlar.

Bu rozetin anlamı genellikle ünlü kişilere atfedilir, ancak Twitter mavi tik rozetini sadece ünlü isimlere veya influencerlara değil, aynı zamanda önemli kurum ve kuruluşlara da verir. Bu sayede kurumlar, resmi hesaplarını doğrulatırken daha fazla güvenilirlik kazanır ve kullanıcılar doğrulanmış hesapları daha kolay şekilde tespit edebilirler.

Genel olarak, twitter mavi tik rozeti, hesap sahiplerinin kimliklerini ve hesaplarının güvenilirliğini doğrulamak için kullanılan bir araçtır. Toplumun ve Twitter kullanıcılarının zihninde, mavi tik rozetine sahip hesaplar daha güvenilir ve orijinal olarak algılanır. Bu da kullanıcıların aramalarda veya içerik akışlarında doğrulanmış hesapları daha kolay bulmalarını sağlar.

Mavi tik rozeti, Twitter mavi tik kullanıcılarının sahte hesaplardan kaçınmalarına ve gerçek içeriklere daha kolay erişmelerine yardımcı olur. Ayrıca, tanınmış kişiler veya markaların hesaplarını takip etmek isteyen kullanıcılar için de bir güven unsurudur.

twitter mavi tik

Twitter’da Mavi Tik Alabilmek İçin;

Twitter platformunda mavi tik sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle bilmeniz gerekenlerden biri mavi tik almak istediğiniz hesabın bilindik bir hesap olması ve aktif kullanılması gerektiğidir. Bu da kısacası her hesabın mavi tik sahibi olamayacağını açıkça gösteriyor. Twitter mavi tik alabilen hesapları sıralayacak olursak;

 • Ünlü isimler
 • Aktivistler
 • Organizatörler
 • Eğlence Sektörü
 • Devlet kurumları
 • Haber kuruluşları
 • Gazeteciler
 • Şirketler, markalar
 • Kâr amacı gütmeyen kurumlar
 • Spor ve e-spor faaliyetleri yürütenler

Twitter’ da onay alabilecek hesaplar bu şekilde sıralanıyor. Fakat twitter son dönemlerde yaptığı açıklamalarla mavi tikli hesapları halka da arz edeceğini söylüyor.

Twitter’da Mavi Tikli Hesaplar

Twitter’da onay rozeti alabilecek kişi, kurum ve kuruluşları inceleyim..

 • Resmi Kişiler; Twitter’dan onay rozeti alabilecek resmi kişiler içerisinde birçok kişi bulunuyor. Devlet başkanları, bakanlar, yetkililer, büyükelçiler, devlet kurumları ve devlet daireleri, büyükelçiler gibi devlet yetkililerine ait hesaplar mavi tik alabiliyor.
 • Haber Kurumları; Gazete, dergi, televizyon ve radyo kuruluşları, haber kurumlarının resmi hesapları ve bu kurumlarda çalışan gazeteciler Twitter’da mavi tik alabiliyor. Bu kişi ve kurumların mavi tik alabilmesi için ilk olarak hesaplarının açık olması ve kurumun web tasarım site adresinin ilgili kişinin twitter profilinde geçmesi gerekiyor.
 • Spor Kategorisi; Spor faaliyetleriyle ilgilenen takım, internet siteleri, ligler, kadrolu sporcular ve küresel olimpiyatlara katılan sporcular mavi tikli hesap alabiliyor.
 • Eğlence; Eğlence kategorisinde yer alan ve mavi tik alabilecek hesaplar; film stüdyosu veya müzik kuruluşu olarak faaliyetlerine devam eden şirketler. Bununla beraber sanatçılar, yönetmenler ve oyuncular da Twitter mavi tikli hesap alabiliyor.
 • Aktivistler, Ünlü Kişiler ve Organizatörler; Twitter’da kamuoyuna bilgi vermeyi, kişileri harekete geçirmeyi ve toplumu yönlendirmeyi amaçlayan faaliyetlerde yer alan kişilerde onay rozeti alabiliyor.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız bizi Sosyal Medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/creodive/

https://www.youtube.com/channel/UC2_Ec35UlV4Ok_tBWEO5K6A

https://www.facebook.com/creodive/

https://www.linkedin.com/company/creodive/

Sosyal Medya Yönetimi konusunda bir uzmanla çalışmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler