Skip to main content

Instagram Reklamı Vermenin 6 Esas Kuralı

Her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği bir sosyal medya yönetimi platformu olan Instagram da reklam verirken dikkat edilmesi gereken 6 esas kuraldan bahsedebiliriz. Bu kuralları göz önüne alarak reklam çalışmaları yapan markaların, ürün satışlarında hedefledikleri rakamlara daha kolay ulaştıklarını söylememiz doğru olacaktır. Bu yazımızda sizlerle Instagram reklamı vermenin 6 esas kuralını inceleyeceğiz.. 

 • Instagram reklamı verirken: Doğru Reklam Modelini Seçme

Instagram reklamı verirken, doğru reklam simgesini belirlemek çok önemlidir. Reklam kampanyanızı yaratma aşamasından önce hangi reklam simgesini kullanacağınızı belirlemelisiniz. Reklamlarınızdan edineceğiniz geri dönüşüm için doğru simgeyi seçmelisiniz. Instagram reklamı sunarken belirlemeniz gereken reklam simgeleri şunlardır:

 1. Marka bilinirliği
 2. Erişim 
 3. Trafik
 4. Uygulama indirme
 5. Etkileşim
 6. Video görüntüleme
 7. Potansiyel müşteri edinme
 8. Geri dönüşüm

Doğru reklam simgesini seçmeniz, reklamlarınızdan alacağınız performansı yükseltecektir. Bu nedenle bir reklam kampanyası oluştururken, öncelikle reklam kampanyanızın amacını belirlemelisiniz ve hazırlayacağınız reklamlar çalışmalarıyla elde edeceğiniz gelirin daha yüksek olmasını sağlamalısınız.

 • Hedef Kitle Oluşturma

Instagram reklamı verme işleminde önemli olan bir diğer noktada doğru hedef kitleyi belirlemektir. Doğru hedef kitle analizi, reklam çalışmalarınızdan alacağınız performansı arttıracaktır. Fakat hedef kitlenizi yanlış analiz ettiğiniz takdirde, reklamlarınızdan alacağınız verimde eşdeğer olarak düşecektir. Hedef kitle oluşturma aşamasında Facebook Business Manager içinde yer alan hedefleme ayarları üstünde denemeler yapabilirsiniz. Kaydedilmiş kitleler ile özel hedef kitle, benzer hedef kitle gibi farklı ayarlar üstünde çalışmalar yapabilirsiniz.

 • İlgi Çekici Görsel Kullanımı

 Reklamlarınızın dikkat çekici olması ve iyi sonuç alabilmesi için en ilgi çekici görselleri kullanmaya özen göstermeniz gereklidir. Beyaz arka planlı bir ürün görseli kullanırsanız reklamlarınızdan beklediğiniz geri dönüşümleri alamayabilirsiniz. Instagram büsbütün görsellik üzerine kurulu bir platform olduğu için görsel seçimlerinize önem vermelisiniz. Fotoğrafların yetersiz kaldığı noktalarda ise video kullanımlarına yer vermelisiniz. İlgi çekici videolar, reklamlarınızın etkileşimlerini ve erişimlerini arttıracaktır.

instagram reklamı

 • Doğru Görsel Ölçülerinin Kullanımı

İlgili çekici görseller kullanmanın yanı sıra doğru görsel ölçülerini kullanmakta oldukça önemlidir. Doğru içerik boyutlarını kullanmak, kullanacağınız görsellerin ve videoların Instagram’ın kurallarına göre olması makbuldur. Instagram görsel boyutları konusunda çoğunlukla kullanılan boyut kare olarak adlandırılan 1:1 ölçü birimi olmaktadır. Reklam türü olarak hikaye reklamları kullanmayı tercih edecekseniz, 9:16 olarak bilinen dikey formatı kullanabilirsiniz. Grafik tasarım ölçülerinde ise kare format çoğunlukla 1080×1080 px , hikaye reklamlarında kullanılan dikey format ise 1080×1920 px olarak çalışılmaktadır. 

 • Instagram reklamı verirken: Yeterli Bütçe Kullanımı

Reklam bütçesini arttırmanız, reklamlarınızın ulaşacağı kitleyide büyütecektir. Yalnızca, özellikle reklamlara yeni başlıyorsanız bütçenizi kullanırken dikkatli olmanız önemlidir. Birkaç farklı test yaparak, sizin için etkili reklam simgesini ve içerik formatını bulmanız gereklidir. Bütçe ayarlamalarınızı yaparken günlük harcanacak tutar limitinizi belirleyip, reklam kampanyası için belli zaman aralığı seçebilirsiniz. Buna uygun olarak toplam bütçenizi bu zaman aralığına yayabilirsiniz. Günlük reklam bütçesini girdiğinizde reklam kampanyasını takip etmelisiniz. Reklamlar iyi sonuç vermediğinde reklamı durdurmalı veya reklamı sonlandırmalısınız. Çünkü reklamı durdurmadığınız taktirde reklam gösterilmeye ve bütçeniz boşa harcanmaya devam edecektir.. 

 • Görsel – Marka İlişkisi

Görsel ve marka ilişkisi, Instagram reklamı verme aşamasında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. Kullandığınız görsellerin kullanıcı zihninde ürününüzü veya markanızı çağrıştıracak logo tasarımı, renk tonları vs. içermesi avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle kullanıcılar, diğer paylaşımlar içinden sizin markanızı görür görmez tanıyacak ve satın alma isteği duyacaktır.

Sosyal Medya Ajansı Hizmet Sayfamızı incelediniz mi? https://www.creodive.com.tr/sosyal-medya-ajansi/

Sosyal Medya Hesaplarımız
https://www.linkedin.com/company/creodive/

https://www.youtube.com/channel/UC2_Ec35UlV4Ok_tBWEO5K6A

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler