Skip to main content

Web Tasarım, teknolojik gelişmelerin sürekliliği ve kullanıcı beklentilerinin değişmesi ile beraber her geçen yıl yepyeni bir vizyonla karşımıza çıkıyor. Tasarım yapıları, kullanıcı deneyimi aksiyonları, kategori şemaları gibi birçok detayın daha minimal ve kreatif bir düzenle sunulduğu görülüyor. Web tasarım, bazı işletmeler için yalnızca gezip, görüp, bilgi alınacak bir katalog iken bazı işletmeler için arkaplanda sürekli çalışan, satış gerçekleştiren ve hizmetlerini tanıtan bir pazarlamacıdır. Ama günün sonunda her işletmenin hedefi, markasını doğru yansıtabilen ve değerleriyle paralel ilerleyen bir siteye sahip olmaktır. Bu nedenle web tasarım trendlerine ayak uydurmak ve gelişmeleri memnuniyetle karşılamak, inovatif bir marka için vazgeçilmez bir durumdur. Buna sahip olabilmek için de profesyonel bir web tasarım ajansı ile çalışmak en mantıklı yöntemdir.

Web Tasarım 2024 Trendleri Nelerdir?

Dijitali yakından takip etmek ve gelişmelere uygun hareket planları oluşturmak bir markanın web tasarım performansını maksimuma çıkarır. Bu sayede hem mevcut müşterilerine hem de potansiyel ziyaretçilerine mükemmel bir deneyim sunabilecek ve kullanıcı deneyimini neredeyse bireysel bir hizmete dönüştürebilecektir. Kendini özel hissetmenin heyecanını tadan kullanıcılar ise markaya karşı güçlü bir bağ geliştirebilirler. Peki 2024 yılında Web Tasarım dünyası markaları hangi gelişmelerle karşılıyor?

web tasarım

  • Kişiye Özel Yaklaşımlar

2024 yılında, yapay zeka destekli araçların ilerlemesiyle beraber web siteler üzerinde analiz oluşturabilmek ve kreatif fikirler geliştirebilmek daha da mümkün hale geldi. Örneğin; ziyaretçilerin sitede gerçekleştirdiği davranışlar , hangi renk paletleri üzerinde daha uzun okuma gerçekleştirdikleri, hangi butonlara daha fazla tıkladıkları ve siteye giriş yaptıkları lokasyon gibi birçok bilgi ışığında ziyaretçilere özel deneyimler sunulabiliyor.

Bu şekilde siteye giriş sağlayan her bir ziyaretçi farklı arayüzlerle buluşuyor ve günün sonunda en fazla olumlu dönüş sağlayan web tasarım arayüzü belirlenerek markanın dijitaldeki varlığında nihai karar veriliyor.

  • Hareket Eden Tasarımlar ve Animasyonlar

Web tasarım, durağan ve sıkıcı bir yapıdan uzak olmalıdır ve siteye giriş sağlayan ziyaretçileri anında yakalayabilecek aksiyonlarla donatılmalıdır. Tıpkı bir cafeye girdiğinizde dikkat çeken dekorasyon ürünleri gibi, hareket eden tasarımlar ve animasyonlarla zenginleştirilmiş bir göz banyosu vaat etmelidir.

2024 yılının web tasarım ajansı trendlerinde önemli bir rol oynayan bu tasarımlar, CSS ve JavaScript’in gelişmesiyle beraber daha üst düzey deneyimleri mümkün kılıyor. Kullanıcıların markaya olan bakış açısını değiştiriyor ve sitede geçirilen sürenin artmasına pozitif katkıda bulunuyor.

  • Sesli İletişim Kurulan Arayüzler

Sesli arayüzler, kullanıcı deneyiminde kilit bir rol oynuyor ve kullanıcılar için oldukça keyifli bir aktivite olarak görülüyor. Çünkü; kullanıcılar artık bilgisayarlarıyla iletişime geçebilmek için klavyeye veya fareye ihtiyaç duymadan, tıpkı bir arkadaşıyla konuşuyormuş gibi konuşabilirler! Örneğin; ‘Deri ceket modellerini göster’ diyerek, karşılarına çıkan ceket modellerini inceleyebilirler ve çok basit bir şekilde aradıkları ürüne sahip olabilirler.

Bu nedenle doğal dil işleme teknolojileri bir devrim olarak görülüyor. Kullanıcıların konuştuğu dili algılayabiliyor, cümleleri ayırt edebiliyor ve aynı şekilde yanıt verebiliyor. Sonuç olarak 2024 web tasarım trendlerinde kullanıcıların makinelerle iletişim kurabildiğini ve bunun oldukça doğal hale geldiği görülüyor.

web tasarım trendleri

  • AR ve VR Teknolojileri

Artırılmış gerçeklik ve Sanal gerçeklik teknolojileri, web tasarım dünyasını bir ekrana bağlı kalmaktan tamamen çıkarıyor. Hangi sektörde olursa olsun, tüm markalar için ziyaretçilerine yepyeni bir dünya yaratma olanağı veriyor. E-ticaret sektörü, turizm sektörü, eğitim sektörü veya inşaat sektörü vs. hizmet veya ürünlerini sanal olarak deneyime açma imkanı bulabiliyor.

Kullanıcıların ‘Bu elbise bana yakışır mı?’ , ‘Bu evi yakından görebilir miyiz?’ , ‘Bu otelde daha önce konaklayanlar memnun kalmış mıdır?’ gibi tüm olası sorularının yanıtı bu teknolojide yatıyor diyebiliriz. Özellikle E-ticaret sektöründe yer alan markalar için Artırılmış gerçeklik teknolojisi, bir ürünü canlı olarak göstermekle kalmıyor ve kullanıcının o ürünü bedeninde görebilmesini sağlıyor.

  • Yeşil Web Devrimi

2024 yılının Web Tasarım trendleri arasında yeşil bir devrimin başladığını görüyoruz. Geleceğe odaklanan web tasarım ajansı süreçlerinde, tasarımcılar ve yazılımcılar öncelikli olarak karbon ayak izini en aza indirgemenin çözümlerini keşfetmek adına kapsamlı bir arayışa giriyor. Bu sayede, hem web siteleri daha az enerji harcayarak daha stabil çalışabilecek, hem de çevreye daha az zarar verecek.

Sıkıştırılmış görseller, daha küçük dosya boyutları, kaynak yönetimini doğru kullanmak gibi yaklaşımlarla web tasarım dünyasının yeşilleneceğini öngörüyoruz. Tabii ki yeşil kodlama uygulamalarıda geliştiricilerin zihninde yerini alıyor ve bu konudaki araştırmalar sürüyor. Verimli ve optimize edilmiş, daha kısa ama hedefe yönelik kodlar kullanarak, web sitelerinin çevresel etkilerini azaltmak, geleceğe yönelik mükemmel bir adım olacak ve 2024 yılının web tasarım trendleri içerisinde belki de en fazla ses getiren devrim olacaktır.

  • Dark Mod Rahatlığı

Karanlık mod siteler, gece veya gündüz demeden kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmelerini kolaylaştırıyor ve kullanıcılar tarafından oldukça seviliyor. Hem okunabilirliği kolaylaştıran hem de cihazların pil ömrünü uzatan bu trend, kullanıcıların göz yorgunluğunu ortadan kaldırıyor ve keyifli bir deneyim sağlıyor.

Öncelikle sosyal medya platformlarında yaygınlaşan bu trend, sosyal medya kullanıcılarının bu sayede daha fazla aktif kullanım gerçekleştirdiğinin görülmesiyle beraber çok daha fazla kullanılmaya başladı. 2024 yılında neredeyse web sitelerinin %50’si karanlık mod tercih ederek, site ziyaretçilerini asil bir gezintiye konuk edecek gibi görünüyor.

web tasarım ajansı

  • Güçlü ve Cesur Fontlar

Yazı tipi seçimi, yalnızca okunuşu kolay bir font kullanımı ile bitecek bir süreç olmaktan çıkıyor ve markaların karakterini ortaya döküyor. Markalar, mesajını en doğru biçimde ifade edebilmenin farklı yolu olan font seçimi ile ne kadar cesur olduklarını sergiliyor. Ana başlıklarda extrabold , ara metinlerde light font kullanımı, mesajı ve mesajın içeriğini göz ardı edilemez bir boyuta taşıyor. Bu sayede, markalar kullanıcıların zihnine kazımak istedikleri mesajları kolaylıkla erişilebilir hale getiriyor ve etki süresini uzatıyor.

Web tasarım ajansı süreçlerinde font seçimi ve kullanımı, bir sanat eserine yapılan son dokunuş gibidir. Bu sebeple, her cümlenin boyutu ve font biçimi özenle seçilmelidir. Öte yandan içerik dağılımının doğru yapılması da siteye giriş yapan kullanıcıların odağını nerede toplamak istediğimize bağlı olarak büyük bir önem taşıyor. Büyük ve kalın harfler, markanın gücünü ve kararlılığını yansıtırken, zarif ve stil sahibi yazı tipleri markanın sofistike tarafını açığa vuruyor.

  • Minimalist Tasarım

Web Tasarım da minimal yaklaşımlar, 2024 yılının en gözde trendlerinden biri olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Kullanıcıların zihnini yormayan, basite indirgenmiş arayüzler, kolay bulunabilir kategoriler ve navigasyonlar sayesinde müdavimi olunacak bir mekan hissi veriyor. Gereksiz öğelerin ortadan kalkması da markaların önemli içeriklerini ve mesajlarını görünür kılıyor. Net çizgiler ve nefes alan geniş tasarımlar, sade renk paletleri, web tasarım süreçlerini iyileştiriyor.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız bizi Sosyal Medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/creodive/

https://www.youtube.com/channel/UC2_Ec35UlV4Ok_tBWEO5K6A

https://www.facebook.com/creodive/

https://www.linkedin.com/company/creodive/

Web Tasarım 2024 Trendlerine ayak uydurmak istiyorsanız ve profesyonel  bir Web Tasarım Ajansı ile çalışmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teklif Almak İçin: https://www.creodive.com.tr/web-tasarim/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler