GenelWeb Tasarım

UX Kullanıcıyı Deneyimi Nedir?

By 7 Eylül 2020 No Comments

Bu yazıyı okuduğunuz zaman bile bir deneyim kazanıyorsunuz hızlı bir giriş yaptık yazıya lakin kullanıcı deneyimi üzerine bir çok makale yazılmış doğru anlatılan yanlışları doğru olarak anlatılanlar var işin özünde internet mecralarında tıkladığınız her alan gördüğünüz her bir yazı bir sonraki internette harcadığınız vakitte deneyim tecrübe kazanıyorsunuz.
Günlük yaşantımızda kullandığımız mobil cihazlarda biraz daha fantastik düşünelim ileriye gidersek eğerki aldığınız X bir markanın ayakkabısını 1 ay boyunca giydiniz Yaz sezonunda satın almasını yaptınız artık o marka ile alakalı bir deneyim kazandınız ” Rahat ” – ” Sıkıntısız ” – ” Performanslı ” diye bileceğiniz kadar giydiniz. Kış sezonu için bir bot alacaksınız marka aklınızda oturduğu ve tecrübe ettiğiniz için o X markaya ait bot satın aldınız. Burada neler çıkartabiliriz.

  1. Marka sizin güveninizi kazandı
  2. Yeni satın alımlar için potansiyel oluşturdu
  3. Markanın sizin üzerindeki pazarlama algısı oluştu
  4. Marka ya ait aldığınız ürün hakkında yorum yapabiliyorsunuz.

İşte kısacası Kullanıcı deneyimi tam olarak budur Edindiğimiz tecrübe ile Satın pazarlama ile hedef kitlenizin dikkatini çekmek için deneyimlerimizi teknik olarak analiz ediyoruz.

UX Kullanıcı Deneyimi için nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?

Çizdiğimiz tasarım üzerinde projenin hangi sektöre hitap ettiği önemlidir.Eticaret web sitesi tasarımı yapılacaksa eğerki önem verilmesi hususlar satın almaya yönelik kullanıcı davranışlarının belirlenmesi gerekmektedir.

Kullanıcı davranışlarını nasıl belirlenecektir çizilecek bir satın alma butonu var ise bunun renginin tamamiyle kırmızı – yeşil – turuncu tonlarında olması son kullanıcıyı etkileme açısından önemlidir.

Tasarımı çizilecek web sitesi tamamen göz yormaması materyal tasarımının CSS Html tarafında kolay dökülebilir olması gerekmektedir.Web ile uyumlu olmayan materyal tasarımlarından uzak durulması çizilecek tasarımında hafif çizgilere sahip olması hedeflenen kitlenin web sitesinde kalma oranlarını yükseltecektir.

UX Kullanıcı deneyimin de içerik ( content ) çok önemlidir.Uzun uzun hazırlanmış bir ton gereksiz yazı hiç hedef kitlenizi sıkacak duruma getirir ve web sitenizin ziyaret oranını düşürür kaliteli içerik oluşturmada ki temel prensibiniz her zaman kullanıcıya doğru mesajı vererek pazarlama stratejisi oluşturmanızdır. Bir materyal tasarımı çizilirken butondan örnek verelim ” Hemen Satın Alabilirsiniz ” Tetikleyici butondaki pazarlama ve satış algısını tamamen bitirir bunun yerine ” Detaylı bilgi al ”  ” Hemen keşfet ” direk ” Satın Al ” demek Vurgulamak istediğiniz sıfat nesnesinin amacına daha uygun olucaktır. Çünkü gizemin oluşturması gerekiyor Keşfet dediğimiz insan Beynimizdeki nöronları devreye sokar ve Tıklamaya teşvik etmiş oluruz Bingo 🙂 amacımıza da böylelikle ulaşabiliriz.

UX Kullanıcı deneyimi için tasarım teknikleri nasıl olmalıdır ?

  • Karmaşık background kullanımından mutlak suretle kaçının Sade hoş göz yormayan arka plan görselleri kullanın.
  • Amacına uygun görsel tasarlamayı seçin. örneğin araba kiralama hizmeti vericeksiniz. Tasarımda inşaat görseli kullanmayın.
  • Trend tarzları takip edin Behance Dribblee gibi web sitelerini mutlaka ziyaret ediniz.
  • Font Seçimi Google Font üzerinden Sans kütüphanelerini tercih edebilirsiniz.
  • Başlıklarda 30px sınırını aşmayınız ve Black stil ailesini kullanmayınız bold stillerini tercih ediniz.
  • Anasayfa düzeninde çok uzun alt alt gelicek şekilde her bilgiyi vermeyiniz kısa öz sayfa tasarımlarına yer veriniz.

Yazımızın devamı da gelicektir. Takipte kalmayı unutmayınız

 

 

Leave a Reply