GenelWeb Tasarım

Kullanıcıyı Deneyimi (UX) Nedir, Nasıl Yapılır?

By 7 Eylül 2020 Ocak 6th, 2021 No Comments

kullanıcı deneyimiKullanıcı Deneyimi Nedir?

Bu yazıyı okumaya başladığınız andan itibaren aslında bir kullanıcı deneyimi edinmeye başlıyorsunuz. Konuya hızlı bir giriş yapmış olabiliriz fakat kullanıcı deneyimi üzerine doğru bildiğiniz yanlışları düzeltmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz. İşin özünde internet mecralarında tıkladığınız her alan, gördüğünüz her yazı ve her görsel, internette harcadığınız vakit içerisinde sizlere deneyim kazandırmaktadır.

Günlük yaşantımızda kullandığımız mobil cihazlar, kullandığımız markalar, tükettiğimiz yiyecek ve içecekler, aldığımız hizmetler vs. kullanıcı deneyimi sağlıklı ise bir alışkanlık yaratmaktadır. Örneğin X bir markanın ayakkabısını 1 ay boyunca giydiniz, Yaz sezonunda satın aldınız ve artık o marka ile alakalı bir deneyim kazandınız ” Rahat ”  ve ” Sıkıntısız ” diyebileceğiniz kadar giydiniz. Kış sezonu geldiğinde bir bot alacaksanız aynı marka aklınızda olumlu yer edindiği için ve tecrübe ettiğiniz için o markadan bir bot satın aldınız. Bu konudan neler çıkartabiliriz?

  1. Marka sizin güveninizi kazandı.
  2. Yeni satın alımlar için potansiyel oluşturdu.
  3. Markanın pazarlama algısı oluştu.
  4. Markaya ait ürünler hakkında yorum sahibi oldunuz.

İşte kısacası UX Kullanıcı deneyimi tam olarak budur. Satın alma pazarlama konusunda hedef kitlenizin dikkatini çekmek için kullanıcı deneyimlerinizi teknik olarak analiz ediyorsunuz.

Kullanıcı Deneyimi (UX) için nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?

Çizdiğiniz tasarım üzerinde projenin hangi sektöre hitap ettiği büyük önem taşımaktadır. E-ticaret web sitesi tasarımı yapılacaksa eğer önem verilmesi gereken hususlar satın almaya yönelik kullanıcı deneyimi davranışlarını belirlemektir. Kullanıcı deneyimi davranışları nasıl belirlenecek diye düşünüyorsanız, kullanıcı alışkanlıklarını düşünmelisiniz. Mesela çizilecek bir ‘satın alma butonu’ var ise butonun rengini tamamiyle kırmızı – yeşil – turuncu tonlarında kullanarak son kullanıcıyı etkilemeye yönelmelisiniz. Tasarımı çizilecek web sitesinin tamamen göz yormayan ve anlaşılabilir bir yapıda olması, materyal tasarımının CSS Html tarafında kolay dökülebilir olması gerekmektedir. Web ile uyumlu olmayan materyal tasarımlarından uzak durulması, çizilecek tasarımında hafif çizgilere sahip olması hedeflenen kitlenin web sitesinde kalma oranını yükseltecektir. UX Kullanıcı deneyimi için içerik (content) çok önemlidir. Uzun uzun hazırlanmış gereksiz yazılar hedef kitlenizi sıkacak ve web sitenizin ziyaret oranını düşürecektir. Kaliteli içerik oluşturmak için temel prensibiniz her zaman kullanıcıya doğru mesajı vererek pazarlama stratejisi oluşturmaktır. Bir materyal tasarımı çizilirken butondan örnek verelim. “Hemen Satın Alabilirsiniz” şeklinde harekete geçiren bir buton, pazarlama ve satış algısını tamamen bitirebilir. Bunun yerine ” Detaylı Bilgi Al ” ,  ” Hemen Keşfet ” , ” Satın Al ” şeklinde vurgulayıcı butonlar istediğiniz etkileşimin amacına daha uygun olacaktır. Kısacası kullanıcı deneyimi tasarımı dijital tüketici davranışlarıyla ilişkilidir..

UX için tasarım teknikleri nasıl olmalıdır ?

  • Karmaşık background kullanımından mutlak suretle kaçınınız. Sade, hoş ve göz yormayan arka plan görselleri kullanınız.
  • Amacına uygun görsel tasarlamaya özen gösteriniz. Örneğin; araba kiralama hizmeti vericekseniz, tasarımda inşaat görseli kullanmanız mantıklı olmayacaktır.
  • Trend tarzları takip edin Behance, Dribblee gibi web sitelerini mutlaka ziyaret ediniz.
  • Google Font üzerinden Sans kütüphanelerini tercih edebilirsiniz.
  • Başlıklarda 30px sınırını aşmayınız ve Black stil ailesini kullanmayınız bold stillerini tercih ediniz.
  • Anasayfa düzeninde çok uzun alt alta gelicek şekilde her bilgiyi vermeyiniz kısa ve öz sayfa tasarımlarına yer veriniz.

İlginizi çekebilecek başka konu başlıklarıyla alakalı oluşturduğumuz blog yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz..

Kurumsal Web Site Tasarımında Firmalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Sağlık Sektöründe Web Tasarımın Önemi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply