Skip to main content
Genel

Sosyal Medya İle SEO İlişkisi (Sosyal SEO)

By 1 Nisan 2021Mart 31st, 2023No Comments

Günümüzde sosyal medya ile SEO ilişkisi entegre olarak hareket etmektedir. Bunu ne kadar biliyor olsakta nedenlerini çözemiyor ve yalnızca sonuçlarını dikkate alıyoruz. Fakat, nedenlerini göz önüne alarak başarıya ulaşmak mümkündür..

Google’ın ‘Google Plus’ı piyasaya sürmesiyle beraber arama motoru sonuçlarındaki değişiklikler göz önüne çarpmaktadır. Bunun sebebi ise Google’ın artık kişiselleştirilmiş şekilde sonuçlar vermesidir. Kişiselleştirilmiş sonuçlara organik arama sonuçlarından daha fazla önem vermektedir. Anlayacağınız Google arama sonuçlarının SEO çalışmalarına bağlı olarak değil, sosyal kullanıcı tercihlerine ve alışkanlıklarına bağlı olarak listelendiğidir. Farklı bir deyişle; Google arama motoru sonuçlarını kullanıcıların önceden araştırdığı konulara, ilgi gösterdiği alanlara ve takibe aldığı kişilere göre şekillendirmektedir. Bu şekilde sosyal medya kullanıcıları takip ettiği konularla alakalı güncel bilgilerden yararlanabilmektedir.

sosyal medya ile seo scaled

Sosyal Medya İle ‘SEO’

Kullanıcılar Google arama motoruna giriş yaparak bir konuyu arattıklarında aradıkları bilgileri bir kaç sayfa geride bulabilirler fakat Gmail girişi yaparak tekrar aynı konuda arama yaptıkları zaman ilk sayfada bilgiye ulaşabileceklerdir.Buna bağlı olarak sosyal medya paylaşımlarının, beğenilerinin, aramalarının vs. Google arama sonuçlarında büyük bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Yani arama geçmişinin, arama motoru sonuçlarında etkili olduğu gözler önündedir. Kullanıcı tercihleri SEO stratejilerini oluştururken oldukça üstün rol oynamaktadır. Çünkü, Google profili açık şekilde arama yapan kullanıcılar sosyal aramalarına göre Google sonuçlarıyla karşılaşmaktadır. Bu konuda hedef kitleyi direk olarak enformasyona ulaştıran saf SEO başarısı ön plandadır.

Arama motoru sonuçlarında sosyal medyanın SEO açısından öneminide incelediğimize göre, sosyal medyayı da güncel ve özenli biçimde kullanmanın püf noktalarına değinelim:

  • Sosyal platformlar içerisinde, özellikle Google+’ı aktif kullanmak büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple internet sitelerinin paylaşım butonları arasına Google+’ı da eklemeleri ve içeriklerini çoğunlukla Google+ üzerinden paylaşmaları, yoğun etkileşim yaratmak için fayda sağlayacaktır.
  • Takipçilerinizin çoğunluğu belki de potansiyel müşteriniz olmayabilir, fakat önemli olan sosyal platformlar üzerinden sitenize bağlantılar yaratarak web tasarım sitenizin Google üzerindeki bilinirliğini oturtmak ve dikkat çekmektir.
  • Unutmayın ki, Google web sitenizin sosyal platformlardaki tıklanma oranlarını ölçmektedir. Sosyal mecralar üzerinde hangi sıklıkla içerikler paylaştığınıza özen göstermelisiniz.

 

 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler