Yazılım

Programlama Dilleri

By 18 Temmuz 2020 Mart 16th, 2021 No Comments

Programlama dilleri, yazılımcının bir algoritmayı ifade etmek amacıyla, bir bilgisayara ne yapmasını istediğini anlatmasının tek tipleştirilmiş yoludur. Bilgisayarın verilen komutları yerine getirmesi programlama dili sayesinde gerçekleşir. Algoritmalardan oluşan bu dil yazılımcılar tarafından hazırlanarak bilgisayara yüklenir ve bilgisayarın işlemlerini yerine getirmesi sağlanır. Ayrıca programlama dilleri ile verilen komut sayesinde bilgisayarın veri depolamasının şekli ve esasları belirlenir.

En Sık Kullanılan Programlama DilleriEn Popüler 5 Programlama Dili! - Sosyopat

Bilgisayarın ortaya çıkmasından günümüze kadar bilgisayar ve yazılım üzerine çalışmalar yapan mühendisler tarafından 150 üzerinden programlama dili üretilmiştir.

Günümüzde yazılımcıların bilgisayarlar için en yaygın tercih ettiği programlama dilleri şunlardır;

  • Php
  • Java
  • C
  • Visual Basic
  • Pyhton
  • Javascript
  • C++
  • C Sharp

Bu programlama dilleri aynı işleve sahip olmalarına rağmen komutları farklılık göstermektedir. Ayrıca komutlarının kolaylığı veya zorluğuna bağlı olarak yazılımcılar tarafından farklı dillerin kullanılması tercih edilmektedir.

PHP Programlama Dili

Günümüzde yazılımcılar tarafından en yaygın kullanılan programlama dili php dilidir. Bu dil genellikle web sitelerinin hazırlanmasında tercih edilir. Bu dil yazılan komutlar sayesinde verilerin Html tabanında gösterilmesini sağlar. Php programlama dilinin en yaygın olarak kullanıldığı yerler ise Google Chrome ve İnternet Explorer gibi internet tarayıcılarıdır.

Javascript Programlama Dilleri

Popüler olan programlama dillerinden bir tanesi de Javascript isimli programlama dilidir. Bu dilde kodların okunması kolaydır ve bu kolaylık sebebiyle web sitelerinin hazırlanmasında en fazla tercih edilen programlama dili javascript olmaktadır. Programlama dili için yazılan komutların çalışması ise asp veya html dosyalarının yardımıyla gerçekleşir.

Pyhton Programlama Dili

Pyhton programlama dili her türlü bilgisayar platformuna uygun olan bir dildir. Öğrenilmesi ve kullanılması kolaydır. Bunun için genellikle yazılım alanında ilerlemek isteyen kişiler tarafından yazılımın amacı ve detayları bu dille öğrenilerek gelişim sağlanır. Ayrıca programın kullanılabilmesi için kurulması gereken bir derleyici yoktur.

C Programlama Dili

C programlama dili orta seviyeli olarak ifade edilen bir dildir. Genellikle daha basit işlemlerin yapılması için C tercih edilir. Algoritmalar hazırlanarak C dilinde çeşitli işlemler yapılabilir. Bu dil okullarda öğrencilerin programlamanın temellerini anlamaları için öğretilir. Ayrıca bu dilin kullanıldığı yerler işletim sistemi ve veritabanı sistemleridir.

Visual Basic Programlama Dili

Programlama dillerinden birisi olan Visual Basic Microsoft firması tarafından geliştirilmiştir. Bu sebeple de programlama dili Windows tabanlıdır. Basit programların geliştirilmesi amacıyla hazırlanan bu dil zaman içinde her alanda kullanılmaya başlamıştır ve görsel programlama dilleri arasında da gösterilir. Bu özelliği sayesinde kişiler hazırladıkları programları görsel olarak görebilirler.

Leave a Reply