Skip to main content

Kurumsal Logo Nasıl Tasarlanır?

Kurumsal logo tasarımı, işletmenizin yüzüdür. İnsanlar logonuzu gördüklerinde, nasıl bir markaya sahip olduğunuz hakkında birtakım fikirler edinirler. Logonuzu tasarlarken soyut nesneler kullanıldığı gibi somut detaylarda kullanarak tasarımlarınızı yapabilirsiniz. Dolayısıyla logo hem kendine özgü yapısı  olmalı hem de firmanızı anlatmalı. Logo tasarımı her açıdan firmanıza faydalı olacağı için logo tasarım üstünde daha çok düşünülmesi ve itina gösterilmesi oldukça önemli bir konudur.

kurumsal logo.

Kurumsal Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  •  Kurumsal Logo Sade Olmalıdır

Firmanız için logo tasarlarken ya da yapılması için bir tasarımcı ile beraber çalışırken ilk dikkat etmeniz gereken kaçınılmaz

 sadeliktir. Sade logo kullanımı insanların hafızasında daha rahat biçimde kaldığı için logonuzu daha çarpıcı hale getirerek, bir harf veya ikondan yaratabilirsiniz. Bunun birçok örneğini popüler 

markaların logo tasarımlarını inceleyerek görebilirsiniz. 

  • Kurumsal Logo Renginiz Markanızın Ruhunu Yansıtmalıdır

Logonuzu tasarlarken bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur ise logonuzun rengi olmalıdır. Logonuzda kullanacağınız renklere bu işte bulunan diğer rakiplerinizin işlerini inceleyerek ya da renklerin çağrıştırdığı duygu ve anlamlara bakarak karar verebilirsiniz.

Kırmızı; Çoğunlukla mutluluk, enerji ve hareketlilik etkisi bulunan bir renk olduğu için kurumsal logo tasarımlarında kullanılmaktadır.

Mavi; Genel de huzur, dürüstlük ve güven duygusu barındıran bir renktir. Güç ve başarı gibi duyguları göz önünde bulundurmak isteyen firmaların mavi rengi kullanmaları oldukça yaygındır.

Yeşil; Yaşamı, yenilenmeyi ve doğallığı yansıtan bir renktir. Çoğunlukla gıda satışı veya doğa dostu olan firmalar bu rengi kullanmayı tercih ederler.

Turuncu; Genellikle oyun ve eğlenceyi çağrıştıran bir renktir. Kırmızı ve sarı rengin oluşumdan meydana gelen bu renk çocuk ve gençlere hitap eden markaların tercihinde bulunur.

Siyah; Klasik, resmi, ciddi anlamlarını ifade eden bu renk hem sade hem de sofistike bir karakter ortaya çıkarmak isteyen firmalar için tercih edilen bir renktir.

  •  Yazı Fontlarınızı Önemsemeniz Gerekir

Logo tasarımı yaparken bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur yazı fontlarıdır. Logonuz firmanızın kendine özgü tasarımını yansıtacağı için sizler de logo tasarımı yaparsanız veya yaptırırsanız yazı fontlarına önem vermelisiniz. 

Youtube Kanalımızda ki Video içeriklerimizi İncelediniz mi?

https://www.youtube.com/channel/UC2_Ec35UlV4Ok_tBWEO5K6A

Yazı Güncellenme Tarihi : 18 Ağustos 2023

One Comment

  • Vahide dedi ki:

    Kurumsal Logo Nasıl Tasarlanır?” konusunda bilgi edinmek isteyenler için, bu kaynak gerçekten değerli bir rehber niteliğinde. Bir kurumsal logo, bir markanın kimliğini yansıtan önemli bir unsurdur ve bu kaynak, logo tasarımı sürecini adım adım açıklıyor.

    Logo tasarımı, bir markanın değerlerini, misyonunu ve hedef kitlesini yansıtan bir sembolün oluşturulmasını içerir. Bu kaynak, bir logo tasarlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nasıl başarılı bir logo oluşturabileceğinizi detaylı bir şekilde açıklıyor.

    İlk adımda, markanın kimliği ve hedef kitlesi hakkında derinlemesine bir araştırma yapmanız gerektiğini öğrendim. Bu adım, markanın temel değerlerini anlamanızı ve tasarım sürecine yön vermenizi sağlar. Ardından, bir tasarım briefi oluşturarak hedefleri, stil tercihlerini ve mesajı belirlemeniz öneriliyor.

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler