Skip to main content

i̇şletmelerin kabusu siber saldirilara karşi 5 çözüm metoduİşletmelerin Kabusu: Siber Saldırılara Karşı 5 Çözüm Metodu

Bilgisayar güvenlik problemlerini takibe alan insanlarında bildiği gibi olumsuz yazılımlar bulunduran siteler oldukça çoktur. Google’ın verilerine dayalı hackerlar tarafından ele geçirilen sitelerin rakamlarında geçen yıla oranla %35’lik artış görülmektedir. Son yıllarda siber suçlarda görünen artışa bakılırsa güvenlik uzmanlarının işlerini eskiye oranla dahada ciddiye almaları gerekmektedir. Hackerların hedefi olmaktan sakınmak için işletmelerin web sitelerini koruması adına 5 çözüm metodu;

Siber Saldırılara Karşı: İşletme Çalışanlarını Bilinçlendirmeli

İşletme için önemli olan belgeler ile e-postaların güvenli bir şekilde korunması ve depolanmasıdır. Bu konuda şirket çalışanlarının bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. Her bir şirketin kendi yapısında ‘’Şirket Güvenlik Politikası’’ düzenlemesi ve şirkete dahil olan her yeni personelin beklenmedik riskler konusunda bilinçlendirilmesi siber saldırılardan korunmaya karşın oldukça yararlı olacaktır.

Şifre Güvenliğine Önem Verilmeli

Yapılan araştırmalar ilerlemiş siber saldırıların birçoğunun farklı kimlik hırsızlığı yöntemleriyle meydana geldiğini göstermektedir. Günlük hayat içerisinde birçok kurum, kurumsal kimliklerini elde etmeyi amaçlayan saldırılara maruz kalmaktadır. Öncelikle oluşturacağınız şifre kişiye ve sisteme özel olmakla birlikte yalnızca yetkili kişiler tarafından bilinmelidir. Tüm şifreleme sistemlerinde olduğu gibi seçilen şifre herkesin tahmin edebileceği kolaylıkta ise 1234 gibi bir şifrenin kırılması çok basit olacaktır. Şifreyi sadece rakam üzerinden oluşturmaktansa rakam ve harflerden oluşturmaya özen gösterilmelidir. 

Oltalama Saldırılara Dikkat Etmeli

İşletme çalışanlarının en çok dikkat etmesi gereken e-posta tiplerinden birisidir. Dolandırıcıların resmi kurumsal, banka ve internet sağlayıcılarının adlarını kullanarak atılan spam maillerdir. Bir dikkatsizlikle açılan bu e-postaların sistemde telafisi olmayan hasarlar vermesi kaçınılmaz olabilmektedir. Halbuki ‘’Gelişmiş Tehdit Koruması’’ ile imzaları biliniyorsa dahi kötü amaçlı verilerin ileti ortamınızı etkilemesini engellemek mümkündür. Dolayısıyla şirketler, bu e-posta filtreleme programı aracılığıyla bilinen virüslerden %100 ve istenmeyen postadan %99 oranında kolayca korunma sağlamış olmaktadır.

Güvenlik Açıkları Kapatılmalı

İnternet serverinizi, anti-malware yazılımınızı, network işletim sisteminizi ve başka yazılım yapıtlarınızı güncel tutmanın değeri, yadırganmayacak derecede fazladır. Aksi halde tehditlere karşı savunmasız durumda kalabilirsiniz. Kendini güncelleyen network donanımları bu yükü önemli derecede azaltmaktadır. Ancak iş, serverlara geldiğinde bu tamamiyle yöneticinin sorumluluğunda kalmaktadır.

Eski Veriler Temizlenmeli

Bu durum, 2000’li yıllarda bitmiş olması gereken bir sorun olarak gözükse bile hala çoğu web sitesi eski verilerini temizleyememektedir. Hem veri kaybı hem de saldırganlara açık kapı bırakmak gibi birçok soruna sebep olmaktadır. Veri tabanınıza yazılan her kod, başka kodları bozma veya güvenlik açığına neden olma gibi durumlara karşılık muhakkak denetlenmelidir. 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler