Skip to main content
Web TasarımGenel

Dijital Reklamcılık Sektöründe Yaratıcı Stratejiler

By 1 Kasım 2020Ağustos 30th, 2023No Comments

dijital reklamcılık

Markanızı dijital reklamcılık sektöründe zihinlere kazımak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu blog yazımız sizlere gelsin, sonuna kadar okursanız başarılı bir dijital reklam stratejisi ile tüm tahtları sallayabilirsiniz..Dijital reklamcılık ortamı olarak sosyal medya ağlarını, profesyonel web sitelerini, reklam sitelerini, paylaşım sitelerini, forumları, blogları, haber sitelerini ve arama motorlarını örnek verebiliriz. Şirketler reklamlarını bu dijital mecralarda yayınlamaktadır.

Bu yayınlanma işlem ve sürecine dijital reklamcılık adı verilmektedir. Twitter, Facebook, İnstagram, Google ve Youtube gibi dijital mecralarda firmalar ürünlerinin veya hizmetlerinin reklamını yapmaktadır. Bu sayede marka değerlerini arttırarak müşteriler tarafından hızla tanınmakta ve benimsenmektedirler.

Reklamlara tıklanma oranları arttıkça şirketler de dijital olarak günden güne marka değeri ve kazanç elde etmektedir. Şirketler dijital reklamcılık yoluyla hitap etmek istedikleri hedef kitleye doğru zaman ve doğru mesajla erişebilmektedir. Geleneksel reklamların süre kısıtlılığı ve daha yüksek maliyetli olması hedef kitleye ulaşma sürecinde zorluk yaratabilmektedir. Dijital reklamcılığın en önemli özelliklerini sıralayacak olursak; Geniş kapsama alanı, İnteraktif olması ve Ölçümlenebilir olması diyebiliriz..

Dijital Reklamcılık Avantajları:Geniş Kapsama Alanı

İnternette yayınlanan reklamlar küresel ölçüde yayılım sağlamaktadır ve geniş kitlelere seslenmektedir.

Ölçümlenebilir Olması

Dijital reklamlar performansa yönelik ve sonuç odaklıdır. Reklamlar yoluyla gelen site trafiği, satış artışı, görüntülenme sayısı gibi verilere dayanmaktadır. Dönüşüm oranlarına göre nasıl bir yol izleneceğini belirlemek mümkündür.

İnteraktif

Hedef kitleye doğrudan ulaşım sağlamaktadır. İnternet kullanıcılarına hangi saatte ve hangi mesajla ulaşabileceğini bilerek yönetmektedir. Kullanıcılarla iletişim kurarak marka ve müşteri arasında diyalog geliştirmeyi sağlamaktadır.

Dijital Reklamcılık Konusunda Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Reklamın en önemli görevi reklamveren markaya bir kimlik kazandırmak ve marka imajı katmaktır. Marka imajı tüketicilerin zihninde yaşamaktadır ve tüketiciler markalarla ilgili olumlu/olumsuz hiçbir gelişmeyi unutmamaktadır. Yani sadece ürün veya hizmetlerinizin farklı olması yeterli değildir, zihinlerdeki farklı imaj algısı, markanızı nasıl konumlandırdığınız da çok önemlidir. Bunu başarmanın yolu ise markanın değerlerine, kuruluş sebebine ve hedeflerine uygun hareket etmektir. Markanız tıpkı bir insanmış gibi ona ait bir persona çıkarmalısınız. Nasıl giyinir, nasıl davranır, nasıl konuşur vs.. Tüketicilerle aranızda duygusal bir bağ oluşturmalısınız. Markanızın sizi rakiplerinizden ayıran en benzersiz yönünü ortaya çıkarmalısınız. Örneğin; dominos ‘30 dakikada hemen kapında’ kampanyası markanın stratejik olarak satış arttırma vaadidir. Konumlandırma stratejiniz değişen dijital kullanıcı alışkanlıklarına ve hedef kitlelerin istek farklılıklarına göre değişebilir. Burada yapmanız gereken ürün ve hizmetlerinizi çoğaltmak yada varolan ürün ve hizmetlerinizi farklı alan ve kişiliklere göre kullanıma açmaktır. Örneğin; Dove markası bir sabun markası olarak sektöre girmiştir fakat zamanla kişisel bakım ürünlerinin satışına da yönelmiştir. Markanızı bir Yıldızla eşleştirerek markanızı Yıldız haline getirebilirsiniz. Burada marka reklamlarınızda oynatırken seçtiğiniz yüzler, o yüzlerin enerjileri ve özel hayatlarında sahip oldukları itibarları çok önemlidir. Çünkü markanızı temsil eden ve akıllara getiren onlar olacaktır..

Kurumsal Sosyal Medya

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler