Skip to main content
Uncategorized

Call to Action Nedir? Call to Action İle Müşterilerini Yakala!

By 2 Şubat 2021Mayıs 12th, 2022No Comments

call to actionCall to action, türkçe anlamıyla ‘harekete geçiren mesaj’ veya eyleme çağrıdır.. Müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize arzuladığınız işlemi hızlı gerçekleştirmeleri ve dikkate almaları için verilen hemen al, şimdi incele, ücretsiz indir gibi mesajları kapsamaktadır. Call to Action ne gibi yararlar sağlamaktadır? Başarılı bir call to action nasıl gerçekleştirilmektedir? tüm bu soruların yanıtlarına yazımızda yer vereceğiz..

Call to action genelde önümüze CTA kısaltmasıyla çıkmaktadır. Görsellerde veya metin sonlarında kullanılan CTA mesajları ile, müşterilerinizi istediğiniz işleme yönlendirebilirsiniz. Dijital pazarlamanın kalbidir ve harekete geçirici mesaj olarak bilinmektedir. CTA butonu genel olarak içeriklerin oluşturulmasının ana nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü dijital pazarlama da neredeyse çoğu içerikte CTA görevi gören bir buton barınmaktadır. Bu sayede içerikten etkilenen müşterilerin hizmetten faydalanabilmek için butona tek tıklamaları yeterli olmaktadır. CTA mesajlarına örnek verecek olursak; hemen al, ücretsiz indir, üye ol, detaylı bilgi için tıkla, alışverişe başla vs. gibi ifadelerden oluşmaktadır. Müşterinin algısını kendi istediği yöne çekmekte oldukça başarılıdır. Web sitenizde bir buton içinde, banner reklamlarınızda, sosyal medya reklamlarınızda veya düz bir yazıda dahi kullanmanız mümkündür.

Başarılı Bir Call to Action İçin İpuçları

Göz Dolduran Tasarım

Web site ziyaretçilerinizin veya reklam müşterilerinizin kullandığınız CTA butonuna tıklayabilmesi için önce onu görebilmesi gerekmektedir. CTA tasarımı, taslaklarınızla uyumlu ve yeteri kadar büyük boyutlu kullanılmalıdır. Solgun, küçük ve light fontla kullanılan CTA butonları güvensiz bir ifade vermektedir, bunun yerine canlı, yeterli boyutta ve bold fontlar kullanılması önerilmektedir.

Dikkat Çeken İfadeler

Yalnızca ‘Tıkla’ ifadesini kullanarak CTA çalışmalarınızın başarılı olması mümkün değildir. Yaratıcı ve dikkat çeken ifadelere yer vermelisiniz.

Mesajı Net Veren İfadeler

Harekete geçiren mesajlarınızda, mesajı açık ve net vermelisiniz. %50 indirim mi veriyorsunuz, bir alana bir bedava mı var veya kargo ücretsiz mi, o zaman mesajınızı çok net ve açıkça belirtmelisiniz. Müşteri vaadini tam anlamıyla doldurmanız gerekmektedir.

Ayrıca cümleler içinde de CTA mesajları uygulanabilmektedir. ‘Sınırlı sayıda teklif’ , ‘Ücretsiz deneme sürümü indir’ gibi mesajlar buna örnektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

If you want to leave a review, please Login or Register first.

creodive-iletisim-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Telefon
creodive-whatsapp-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Whatsapp
creodive-teklif-olustur-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Teklif Al
kreatif-calismalarimiz-web-tasarim-google-adwords-sosyal-medya-ajansi
Projeler